9. sınıf tarih dersi Yeni öğretim programının öğretmen görüşlerine dayalı olarak değerlendirilmesi
The evaluation of the new curriculum of history lesson of 9th classes throught the view of the teachers'
  1. Tez No: 277432
  2. Yazar: MEHMET HAKAN AKINCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türkiye'de ortaöğretim tarih öğretim programı 2007 yılında değiştirilmiştir. 2007?2008 eğitim-öğretim yılından itibaren 9. sınıflardan başlayarak uygulanmaya konulan yeni program amaç, kapsam, yöntem ve değerlendirme olarak tarih dersleri açısından önemli değişiklikler getirdi. Yeni tarih dersi programının tarih öğretmenlerince nasıl değerlendirildiği ve derslerinde hangi ölçüde uygulanabildiğinin ortaya çıkarılması amacıyla Aksaray ilinde görev yapan 53 öğretmen üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda öğretmenlerin %79,2' nin yeni programı, tarih eğitiminde geçmişte program merkezli olarak yaşanan problemlerin ortadan kaldırılması için atılan önemli ve faydalı bir adım olarak kabul ettikleri görülmüştür. Ancak öğretmenlerden % 18,9'u yeni programı derslerinde tamamıyla kullanabildiğini, % 81,4'ü anlamadıkları kazanımlar için yer yer eski programdan yararlandıklarını belirtmiştir. Öğretmenlerin yeni tarih programının uygulanmasında gördükleri problemlerin çoğunun, yeni programın kendisinden değil, daha çok eğitim öğretimin genel problemleri ile ilgili olduğu görülmüştür. Bu çalışma ile elde edilen sonuçlar, tarih öğretimindeki problemlerin sadece program değiştirmekle çözülemeyeceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
History teaching programme in secondary education was changed in Turkey in 2007. The new programme which has been applied gradually from ninth grade students since 2007-2008 academic years has brought important differences to history courses from the point of objective, scope, methodology, and evaluation. A questionnaire was a polied on 53 teachers who were teaching in Aksaray in order to verify how new history course programme was evaluated by history teachers and how level it could be applied. It has been observed after the study that 79,2 percent of the teachers accept the new programme as an important and useful pace to remove programme based problems in history teaching. However, 18,9 of the teachers implied that they could wholly use the new programme while 81,4 percent of them sometimes benefit from the old programme when they don?t understand the achievement. The problems that the teachers come a face during the application of the new programme are not related to its own; on the other hand they are related to general problems of education process. The data acquired via this study indicated that the problems about history teaching couldn?t be solved only by changing history teaching programme.