Değişik temper sıcaklıklarının malzemenin kırılma enerjisine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 2498
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sertleştirilmiş 105WCr6 Soğuk iş takım çeliğinin değişik temperleme sıcaklıklarının, sertlikle rine ve kırılma enerji düzeylerine etkileri ile bu mal - zernenin, düşük sıcaklıklarda çalışabilme yeteneğinin in celenmesi konu edilmiştir. Araştırma,“Teorik İncelemeler”ve“Deneysel Çalış - malar”olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır.. Teorik İncelemeler bölümü, kırılma ve kırılmaya _etki eden faktörlerle başlayıp, 105WCr6 Soğuk iş takım celi - ğindeki alaşım elementlerinin, bu çelik yapısına etkile ri hakkındaki bilgileri içermektedir. Deneysel Çalışmalar bölümünde, önce 105WCr6 Soğuk iş takım çeliği, Charpy V çentikli darbe deney- numuneleri şeklinde işlenmiş ve 820°C'de yağda sertleştirilmiştir. Ardından gruplar halinde 150°C, 250°C, 350°C, 500°C de - ğişik sıcaklıklarda numuneler temperlenerek, sertlikle - rinin değişimi incelenmiştir. Daha sonra 50 C, 30°C, 0°C, -20°C, -30 °C, -A|.0oC, -50°C 'lerde özel homojen soğutma sistemi kullanılarak, çentikli darbe deney cihazında kı rılma enerji düzeyleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, 105WCr6 Soğuk iş takım çeliğinin deği şik temperleme sıcaklıklarının sertliklerine ve kırılma enerji düzeylerine etkileriyle düşük sıcaklıklarda ça - lişma yeteneği belirlenmiştir. Y
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this research is making researches on the effect of different tempering temperatures to the ductality, brittleness and striking energy level of hardened 105WCr6 cold work tool steel and researches on working ability of this material at low temperatures. The research' is consist of two main article such as“Theoretical. Research”and“Experimental Studies”. The content of“Theoretical Research”section starts with the factors effecting on braking and -effects of additive elements on.the structure of this steel. At the“Experimental Studies”, firstly 105WCr6 cold work tool steel material machined as test specimens of Charpy V notch and hardened at 820 °C oil. After thed, specimens are tempered as.groups in different temperatures as 150 °C, 250°C, 350 °C, and 500°C and hardnesses of the specimens at these temperatures are examin ed. Th en, using a special homogeneous cooling system, the specimens are cooled to 50 °C,. 30°C, 0°C, -20°C, ~-30°C, -ifO°C, -50°C and the striking energy levels of the specimens are determined with a Charpy test device. As a result, the effects of different tempering temperature to the hardnesses and striking energy levels are examined and working ability at low temperatures are determined. VI