Alaşımsız çeliklerde ısıl işlem
  1. Tez No: 9958
  2. Yazar: AHMET OYGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Öz Bu çalışmada çelik hakkında genel bilgiler ve alaşımsız çeliklerin kullanma alanları belirtildikten sonra, ısıl işlem teorisi geniş olarak incelenmiştir. Alaşımsız çeliklere ısıl işlem uygulanarak, sertlik değişiklerini, süneklik değişimlerini ve incelemek için bir dizi deneyler yapıldı. Deney numuneleri hazırlandı. Numuneler 860 ''C5 de 20 dakika bekletilerek suda soğutuldu- Daha sonra değişik temper sıcaklıklarında temperlendi. Isıl işlemleri tamamlanan numuneler çekme ve çarpma deneylerine tabi tutuldu. Netice olarak; temperleme sıcaklığı arttıkça malzemenin sertliğinin, çekme ve akma mukavemetlerinin düştüğü, buna rağmen sıcaklık arttıkça süneklik, kopma büzülmesi ve kopma uzamasının arttğı görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTBACT In this study, the theory of thermal treatment has been examined after general facts abaut steel and application fields of nonalloy steel had been defined. A series of experimentation has been done in order to see how change the hardness and mechanical properties of material are when thermal treatment has been applied to it. Experiment samples has been prepared. These samples were kept in the ambient temperature of 860 'C for 20 minutes and then cooled in the water. Later they were tempered in various temper temperatures. The sample which their thermal treatmats has been completed, were subjected to tensile test and. impact test. Eventually, it has seen than hardness and tensile and flour strength of material are decreased, but ductility, breaking shrinkage and breaking extension of it are increased while temper temperature is increasing.