Deneysel diabetin yol açtığı vasküler bozukluklar üzerinde vanadil tedavisinin etkisi
The Effect of vanadyl treatment on vascular aberrations caused by experimentally-induced diabetes
  1. Tez No: 24980
  2. Yazar: A.TANJU ÖZÇELİKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. V. MELİH ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
127 6. ÖZET Çalışmamızda kronik STZ-diabetik (10 hafta) sıçan aortasında diabetin yo! açtığı vasküler bozukluklar üzerinde oral vanadil sülfat trihidrat (VST) tedavisinin etkisi araştırılmıştır. VST tedavisi (10 hafta), diabetik sıçanlarda yükselmiş olan kan şekerini kontroller düzeyine düşürürken, kontrol sıçanların kan ghıkoz düzeylerinde anlamlı bir değişiklik yapmamıştır. Öte yandan diabetik sıçanların beden ağırlıkları, oral VST uygulamasından sonra, tedavi edilmemiş diabetik sıçanlara oranla anlamlı olarak artmasına karşın, yine de kontrollere göre daha düşük düzeyde kalmıştır. Bununla birlikte VST tedavisi kontrol sıçanların büyüme hızını da belirgin şekilde inhibe etmiştir. Öte yandan çalışmamızda endotelyumu tahrip edilmiş kontrol ve kronik STZ-diabetik izole sıçan aortasında NA, KCI ve VST'm maksimum kontraktil yanıtlarının kontrollere oranla anlamlı olarak arttığı, buna karşın kullanılan agonistlerin pDj değerlerinin değişmediği saptanmıştır. Buna ek olarak, diabetik aortada 10-^M NA ile elde edilen fazik ve tonik yanıtların da kontrollere oranla anlamlı olarak arttığı gözlenmiştir, 10 hafta süresince diabetik sıçanların VST ile tedavisi, NA ve KCI'ün kontraktil yanıtlarındaki artışı önlerken, VST ile tedavi edilmiş kontrol sıçanların bu agonistlere verdiği yanıtlarda anlamlı bir değişiklik oluşturmamıştır. Buna karşın, VST ile tedavi edilmiş kontrol ve diabetik sıçan aortasında in vitro VST'm kontraktil yanıtları ve pD2 değerleri tedavi edilmemiş kontrollere oranla anlamlı olarak azalmıştır. Bu sonuçlar, diabet tedavisinde insüline alternatif bir terapötik ajan olabileceği düşünülen vanadil sülfat'ın, diabetin yol açtığı metabolik ve128 kardiak anomalileri düzeltmesinin yanında, vasküler bozuklukların önlenmesinde de etkin olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
129 7. SUMMARY THE EFFECT OF VANADYL TREATMENT ON VASCULAR ABERR4TIONS CAUSED BY EXPERIMENTALLY-INDUCED DIABETES In this study, the effects of oral vanadyl sulphate trihydrate (VST) treatment on the diabetes -induced vascular aberrations in rat thoracic aortas obtained from 10 week STZ-diabetic rats were investigated. The blood glucose levels of control rats after VST treatment were unchanged while elevated blood glucose levels of diabetic rats treated with VST for 10 weeks were found to be normalized. VST treatment caused a significant increase in the growth of diabetic rats, however, body weights of diabetic rats were still lower than those of control rats after VST treatment. As a matter of fact, VST treatment significantly decreased the growth rate of control rats. On the other hand, the maximal responses of endothelium- denned aortas from STZ-diabetic rats to the contractile effects of NA, KC1 and VST were found to be significantly increased compared to those from controls. However, no change in the pD2 values for these agonists was detected. Moreover, the fast and slow components of total contractile response to 10" 5 M NA were significantly greater in diabetic aortas than control aortas. 10 week VST treatment of diabetic rats, on the other hand- normalized the increased responsiveness of aortas to NA and KC1. In contrast, responses of aortas from VST-treated control rats to NA and KC1 were very similar to those from untreated controls. However, the contractile effects and pD2 values of exogenously administered VST in130 aortas from both control and diabetic rats treated with oral VST were found to be significantly decreased compared to those from untreated controls. The data from the present study demonstrate that vanadyl sulphate, which is considered to be an alternative therapeutic agent in the treatment of diabetes mellitus, normalizes also vascular aberrations associated with experimentally-induced diabetes.