Ankara'da yaşayanlarda, kan kurşun seviyesi ile kan basıncı arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 24981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN GÜVENDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
VT ÖZET Bu çalışmada, Ankara'da yasayan 40-70 yaş grubundaki kişilerde kan kurşun seviyesi ile sistolik ve diastolik kan basıncı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Ankara'da yaşayan ve mesleksel olarak kurşuna maruz kalmamış 201 kişiden kan numunesi alınarak atomik absorpsiyon spektrofoto- metresi ile kurşun tayini yapılmıştır. Kan örnekleri alınan kişilerin sistolik ve diastolik kan basınçları BMI (kütle indeksi) ve sigara içme alışkanlıkları tespit edilmiştir. Elde edilen bu verilerin, sistolik ve diastolik kan basıncına olan etkileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgulara göre: A- Ankara'da yasayan kişilerin (n=201) kan kurşun ortalaması 15.85 ug/dl'dır. a) Kadınlarda (n=120) kan kursun ortalaması 16.35 ug/dl, yaş ortalaması 54.25, BMI ortalaması 41.20 kg/m2, sistolik ve diastolik kan basıncı ortalaması 136. 17/80.08 mmHg'dır. b) Erkeklerde (n=81) kan kurşun ortalaması 15.35 ug/dl, yaş ortalaması 53.4, BMI ortalaması 40.23 kg/m2, sistolik ve diastolik kan basınçları ortalaması 138.40/80.86 mmHg'dır. B- Ankara'da yaşayan kadın ve erkeklerde (40-70 yaş grubu) sistolik ve diastolik kan basıncını etkileyen faktörlerin istatistiksel olarak değerlendirildiğinde, 101 T.C. YÜKSBKÖÜEÎÎIİI KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZÎa) Kadınlarda, sistolik ve diastolik kan basıncım, kan kurşun miktan ve sigara içme alışkanlığı aynı oranda etkilerken, yaş ve BMI (Kütle indeksi ) 'nin etki leme oram farklıdır. Kan kurşun miktarının, sistolik ve diastolik basınç üzerine etkisi, istatistiksel yönden önemli bulunmuştur. Sistolik kan basıncı (r=+0.075), diastolik kan basıncı (r=+0.017). b) Erkeklerde, sistolik kan basıncını, kan kurşun miktarı, sigara içme alışkanlığı ve BMI aynı oranda etkilerken, yaşın etkileme oranı farklı bulunmuştur. Kan kurşun miktarının, sistolik kan basıncı üzerine etkisi istatistiksel yönden önemli ve arttırıcı yöndedir. Ancak diastolik kan basıncı üzerine arttırıcı bir etksi görülmemiştir. Sistolik kan basıncı (r=+0.169), diastolik kan basıncı (r=-2.404). 102
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY The purpose of this study was to examine the relationship between blood lead levels, and systolic and diastolic blood pressure in the age group 40-70 of people living in Ankara. An assessment of lead was made with an atomic absorption spectrophotometre by taking blood samples of 201 Ankara residents who are not exposed to lead in their.iobs. Their systolic- and diatolic blood pressure levels. Body Mass Index (BMI) and smoking habits were noted. The resulting data was evaluated in terms of its effect on systolic and diastolic blood pressure levels. According to these findings: a) The average blood lead level of Ankara residents (n=201 ) was 15.85 ug/dl. (i) The average blood lead level of women (n=120) was 16.35 ug/dl, average age 54.25, BMI average was 41.20 kg/m2, average systolic and diastolic blood pressure was 136.17/80.08 mmHg. (ii) The average blood lead level of men (n=81) was 15.35 ug/dl, average age 53.4, BMI average was 40.23 kg/m2, average systolic and diastolic blood pressure was 138.40/80.86 mmHg. b) The factors affecting the systolic and diastolic blood pressure among male and female residents of Ankara in the 40-70 age group were evaluated as follows. (i) Women while blood lead levels and smoking habits affect systolic and diastolic blood pressure to the extant, age and BMI 103affect it to a different degree. The effect of blood lead levels on systolic and diastolic pressure were found to be statistically of importance. Systolic blood pressure (r=+0.075), Diastolic blood pressure (r=+0.017). (ii) Men while blood lead levels, smoking habits and BMI were found to have an equal effect on systolic blood pressure, the effect of age was different. An increase in lead was found to lead to acor responding increase in systolic, but not in diastolic blood pressure. Sysytolic blood presure (r=+0.169), diastolic blood pressure (r=-2.404). 104