Kralkızı barajı aks yerinin su kaçakları yönünden değerlendirirlmesi
  1. Tez No: 24979
  2. Yazar: İBRAHİM AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. MELİK GÖZÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
öz Bu çalışmada, Kralkızı Barajı'nın aks yeri ve dolayındaki birimlerin jeolojisi ve karbonatlı kayaçlarda karstlaşma özellikleri incelenmiştir. Karstlaşmanın baraj aksında oluşturacağı su kaçaklarına etkisi araştırılmış, projede geçirimsizliği sağlamak için öngörülen perde enjeksiyonu uygulamaları değerlendirilmiştir. Çalışma sahasında en yaşlı birim olarak Jura - Alt Kretase yaşlı Hezan Grubu görülmektedir. Birim, kompakt kireçtaşı, dolomitik kireçtaşı, killi kireçtaşı ve ammonitli seviyelerden oluşmaktadır. Jura - Alt Kretase yaşlı Hezan Grubu üzerine Üst Jura - Alt Kretase yaşlı Koçali Karmaşığı gelmektedir. Koçali Karmaşığı gabro, serpantin, çamurtaşı, pelajik kireçtaşından oluşmaktadır. Koçali Karmaşığı üzerine Eosen yaşlı Midyat Grubu gelmektedir. Midyat Grubu taban konglomerasıyla başlayıp, dereceli olarak karbonatlara geçmektedir. Midyat Grubu üzerine Alt Miyosen yaşlı Silvan Grubu gelmektedir. Birim taban konglomerasıyla başlayıp, dereceli olarak karbonatlara ve havza derinleştikçe filiş karakterli kumtaşı, şeyi, mam, kireçtaşı ardalanmah birime geçmektedir. Akarsu yataklarında eski alüvyon (taraça) ve tutturulmamış çakıl, kum, kil, süt çökelleri mevcuttur. Çalışma sahamız Alpin Orojonezi'nin Austriyen, Sübhersiniyen, Laramiyen, Helvetik, Syteyrik fazlarının etkisinde kalmıştır. Bölgedeki karstlaşmayı denetleyen en önemli parametre tektonizmadır. Karstlaşmalar süreksizlik düzlemlerine bağlı olarak gelişmiştir. Geçirimsizliği sağlamak amacıyla, baraj ekseni boyunca, perde enjeksiyonu yapılmıştır. Enjeksiyon perdesinin büyük bir kısmı da tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this study, geological units and karsitizations in carbonate rocks and their features are examined in Kralkızı Dam Site. Effects of karsitization on water seepage are examined and to increase the imperbeability planed curtain injections datas are tested. In the studred area the rock units croping out from older to younger are; Jurrasic - Lower Cretaceous aged Hezan Group characterized by lime stone, dolomitic limestonee, clayey limestone and amonite bearing layers. Hezan Group is overlined by Upper Jurrasic - Lower Cretaceous aged Koçali Complex. Koçali Complex includes serpentinite, gabbro, pelagic limestone blocks. Eocene aged Midyat Group unconformably overlies Koçali Complex. Midyat Group starts with basal conglomerate and shows fining upward sequance. Lower Miocene aged Silvan Group unconformably overlies Midyat Group. Silvan Group starts with ba sal conglamerate and passes into carbonate rocks and due to the subsiding of basin flych deposited on carbonate rocks. Near the river bed sides old alluvial deposits crop out The studied area is effected by Austic, Subhercinian, Lareminian, Hevelic, Syteyric phases of Alpine Orogeny. In the region, the most important parameters which control the devoloping of karsitization are structural parameters. Karsitization developed on discontinuity planes. To increase the impermeabilty curtain injections are done along the dam axis. Most parts of the curtain injections are done.