Tarih derslerinde demokrasi ile ilgili kavramların anlaşılma düzeyi
Level of comprehension about democracy in history lessons
  1. Tez No: 249850
  2. Yazar: MEHTAP KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, lise öğrencilerinin demokrasi kavramlarını anlama seviyelerini tespit etmektir. Araştırmanın hedef gurubu ortaöğretim kurumlarında okuyan lise öğrencileridir. Öğrenciler üzerinde öğrenim seviyesi belirlenmeye çalışılan unsurlar ise tarih derslerinde yer alan demokrasi ile ilişkili kavramlardan oluşmaktadır. Bu kavramların öğretilme seviyesini belirlemek için, betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma yöntemine göre, veri toplama aracı olarak anket tekniği uygulanmıştır. Hazırlanan anket formu Ankara il merkezinde eğitim veren 50. yıl ve Ali Nail Erdem Anadolu liselerinde eğitim gören 40 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlardan en önemlisi, öğrencilerin demokrasi ve demokrasi kavramları ile ilgili basmakalıp bilgilere sahip olduğu ve bunun yanı sıra sahip oldukları bilgilerin kalıcılığı konusunda ciddi eksiklikleri barındırıyor olmaları gerçeğidir. Bunun yanısıra tarih konuları içerisinde yer alan demokrasi ile ilgili kavramların günümüz demokrasisi ile ilişkilendirilmesi açısından, öğrencilerin yetersiz bilgi ve tutuma sahip olduğu tespit edilen diğer bir sonuçtur.Tarih derslerinde demokrasi ile ilgili verilen tüm kavramlar, daha eşitlikçi bir önem anlayışı ile ele alınmalı ve yapılacak olan tüm öğretim etkinliklerinde, öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrenmeleri sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The intention of this thesis is to determine comprehension level of democracy concept of highschool students who are target group of this research.Elements which are wanted to determine learning level of students comprise concepts about democracy in history lessons. Descriptive scanning method is used for determining teaching level of the concepts. According to research method, guestionnaire method is applied as datum - accumulation means on students in 50. Yıl and Ali Nail Erdem Anatolian High School in Ankara. Most important result is that students have commonplace impormations about democracy and deficiency about permanence of imformation.As well as this truth, other conclusion is that students have insufficient imformation and attitude about relating between today?s democracy and concepts about democracy in history subjects.All concept about democracy in history lessons must be deal whit a more egalitarian important process and ıt must be provided that students learn whit experiences in all teaching activities.