İlköğretim müzik dersinin uygulanmasında karşılaşılan sorunların öğretmen görüşleri açısından değerlendirilmesi (Trabzon il örneği)
The assessment of the problems facing elementary school music education from the teachers' point of view (Trabzon example)
  1. Tez No: 249849
  2. Yazar: TARKAN YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜHAL DİNÇ ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Müzik dersi öğretim programının, ilköğretim okullarındaki uygulamasının istenilen düzeyde gerçekleşmediği ve bu uygulamalar sırasında, müzik öğretmenlerinin çeşitli zorluk ve sorunlarla yüz yüze geldiği düşünülmüştür. Bu amaçla, yaşanan sıkıntıların tespit edilerek, ilköğretim müzik öğretmenlerinin görüş ve düşüncelerine ulaşılması hedeflenmiştir.Araştırma boyunca nitel ve nicel araştırma modeli kullanılırken, araştırma yöntemi olarak survey (tarama), araştırma da veri toplama aracı olarak da anket formu kullanılmıştır. Araştırma 2008-2009 eğitim ve öğretim yılı, Trabzon ili genelinde, müzik öğretmenlerinin görev yaptığı tüm ilköğretim kurumlarını kapsamaktadır. Bu amaçla, Trabzon ili genelinde görev yapan 107 müzik öğretmenine anket uygulanmıştır. Araştırmada, müzik öğretmenlerine uygulanan anketlerden elde edilen veriler ışığında, müzik öğretmenlerinin, ilköğretim müzik dersi öğretim programı uygulama düzeyine büyük ölçüde ulaştıklarını düşündükleri tespit edilmiştir. Bununla birlikte müzik öğretmenlerinin karşılaştıkları; okullardaki müzik dersliği yokluğu, müzik ders saatinin yetersizliği, müzik dersine ve müzik öğretmenine yönelik öğrenci-veli-müdür-öğretmen-toplum ilgisizliği, geçim sıkıntısı, ek iş yapma gerekliliği, kendini yetersiz hissetme gibi müzik dersinin hedeflerine ulaşabilmesini engelleyen çeşitli sorunların varlığı da tespit edilmiştir.Araştırmanın sonunda, müzik dersi öğretim programının, ilköğretim okullarında sorunsuz uygulanabilmesi ve müzik dersinin genel amaçlarına ulaşabilmesi için, her ilköğretim okulunun müzik dersliğine sahip olması, müzik ders saatlerinin haftada en az 2 saate çıkarılması, ilköğretim müzik dersi öğretim programının, müzik öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda geliştirilmesi gibi bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It was proposed that the program of the music education in elementary school level has not been meeting the needs along with all the mistakes that's been done in this area, and that the teachers are often left alone to face the problems by themselves. It was targeted to reach each and every thought and standpoint of elementary level music teachers? by establishing all the challenges that are experienced by them day in day out.For the research survey questionnaires were used for gathering information and ?qualitative and quantitative researchs model? was used as our method of research. Our research includes all the elementary schools that employ music teachers in the city of Trabzon in the school year of 2008-2009. During the research it was determined that music teachers assume that they for the most part are able to handle what was requested from them. However it was also determined that existence of all the problems that the music teachers have to deal with on a daily basis; shortage and / or lack of music education in the schools, all the inattention of the student-parent-principal-teacher-society, financial problems, the necessity of having a second job just to make the ends meet, the feeling of insufficiency etc. are also to blame for all the things that?s wrong in the music education.At the end of the research it was suggested that in order to be able to apply a sufficient music education without major problems in the elemantary level, first: every school has to have at least one classroom dedicated just for music, second: music lessons should be increased to at least 2 hours/week, and third: quality of the music lessons should be improved by studying teachers standpoints.