Lise düzeyinde lisanslı badminton oyuncularının 1997 yılı Balkan Şampiyonası Türkiye Badminton Milli Takım Oyuncularıyla bazı fiziksel ve spormotorik özellikler bakımından karşılaştırılması
  1. Tez No: 249860
  2. Yazar: BÜLENT ÖZBARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma retrospektif bir çalışma olduğundan var olan milli takım verileri ile günümüzde lise düzeyi sporcuların bazı fiziksel ve spormotorik özellikleri bakımından karşılaştırılması amaçlandı. Araştırmada 7-14 Nisan 1997' de Badminton Milli Takımının Sakarya kampına katılan 17 milli takım sporcundan alınan öçlüm ve test verileri ile günümüzde 18 gönüllü lise düzeyi lisanslı badminton sporcusundan alınan ölçüm ve testlerin sonuçları karşılaştırılmıştır. Lise düzeyi öğrencilere uygulanan ölçüm ve testler, Mersin Seyfi Alanya Spor Salonunda 09.05.2009 günü saat 10 ? 12 arası uygulanmıştır.Ölçümler sonucu elde edilen veriler, her ölçüm sonrası ham veri olarak anında kaydedilmiştir. Yapılan ölçümler sonucu elde edilen tüm verilerin aritmetik ortalamaları, ortanca değerleri, mod değerleri, standart sapma değerleri ve ranj değerleri hesaplanmıştır.Spormotorik testlerde ölçümler semi objektiftir. İstatistiksel veriler SPSS paket programında Mann Whitney U testi ile değerlendirildi. İki grubun badminton yılı, boy ve kilo verilerinde anlamlı bir fark bulunmazken yaş değerlerinde badminton milli takımı lehine fark bulunmuştur. Uygulanan spor motorik testlerden duvara uzanma, durarak çift adım atlama, on adım uzun atlama, köşegen koşu ve spagat testlerinde anlamlı bir fark bulunmazken; 5×18 metre testinde lise düzeyi sporcular lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Manidarlık düzeyi P < 0,05' tir.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study was the comparison of some physcal and spormotoric features of National Badminton Camp and amateur badminton Players. 17 badminton Players who joined to the National Badminton camp in 1997 and 18 volunteers teenagers of high school participated to the study. In this research,the results of evaluation and datas of test compared between 17 badminton players who joined to the National Badminton camp on 7-14 April 1997 and 18 volunteers teenagers of high school participated to the study . Evaluation and tests which were used to the teenagers were done at mersin Seyfi Alanya sport facilities on 9 may 2009 at 10-12 a.m.Datas, which were found after evaluation , were reported on the moment after each evaluation. Hydrangea averages, mod averages ,Standard deviation,and ranges datas, Aritmetic averages were evaluated.Evaluations were semi objecdet in spormotoric test. The statistical analysis was evaluated by the use of SPSS package program containing Mann Whitney U test. While an important difference wasn ` t found among those badminton Players at the year,tall and weight,an important difference was found at the age of national badminton Players. Stretching to wall,to jump a pair of steps with stopping in a while ,ten steps long jump ,dianogal race and spagat test which were done with spormotoric tests weren?t found important differences , but there was found an important difference in teenagers of high school at 5×18 metres test.