Müzik psikolojisi üzerine bir araştırma (Müziğin duygulanımlar üzerindeki etkileri)
Research on the psychology of music (Effects of music on sensations)
  1. Tez No: 249861
  2. Yazar: ARZU KÖKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KAYHAN KURTULDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Müziğin duygulanımlar üzerindeki etkilerini ortaya çıkartmak için yapılan bu çalışma, müziğin olumlu davranış değişiklikleri kazandırmasını, kaygı düzeyini düşürüp, öğrenme güçlüğünü olumlu yönde etkilemesini, kısaca bireylerin müziğe karşı olumlu yönde duyarlılık göstermesini ortaya koyarak değerlendirmesi bakımından önemlidir. Bu çalışma bu konuda yapılacak araştırmaların sayıca artması, konuya ilişkin bilgilerin sınanması ve literatürün zenginleştirilmesi bakımından önem teşkil etmektedir.Müziğin duygulanımlar üzerindeki etkilerini ortaya koyan örnek çalışmalar ve bu konuda ki yazılı belgeler tarama/değerlendirme modeline dayalı olarak incelenmiştir. Bu çalışma içerisinde müzikle ilişkili olarak daha önce yapılmış olan çalışmalardan öğrenme güçlüğü, kaygı düzeyindeki artma ve/veya azalma, şizofreni ve otistik rahatsızlıklar, davranışsal bozukluklar, fiziksel etkiler, ders çalışma becerileri gibi konuları içeren çalışmalar taranmıştır. Ele alınan çalışmalar yöntem, çalışma grubu ya da denekler, yapılan uygulamalar ve sonuçları açısından incelenmiştir.Müziğin duygulanımlar üzerinde geniş bir etki alanı olduğu düşünülmektedir. Bu etki alanı bireyler üzerinde dinletilen müzik türüne göre şekillenebilmektedir. Müzik güçlendirip cesaretlendirebilir. Bu etkiler zamanla dönüşüme uğrayarak belirgin davranış değişikliklerine bile sebep olabilmektedir. Tarama/değerlendirme yöntemine göre müzik; öğrenme güçlüğünü aşmada, şizofreni hastalıklarında, ağrı ve kaygı düzeyini azaltmada, kalp ritmini düzenleyip kan basıncını düşürmede, hiperaktiviteyi dengelemede, bireyin sosyalleşmesinde, stresle başa çıkmada, sosyal bağları öne çıkaran oksitosin hormonunun salgılanmasında olumlu yönde gelişmelere sebep olabilmektedir. Müziğin olumlu etkilerinin yanında olumsuz etkilerine de ulaşılmıştır. Türkiye'de yaygın olmayan bu araştırma konusunu, öğretimin her basamağındaki değişik projelerle ilgili, uzun soluklu ve değişik disiplinlerdeki deneysel araştırmalar izlemelidir. Araştırma sonucunda ortaya çıkan veri ve önerilerin, yeni eserlerin gelişmesinde katkıda bulunması ve araştırmanın gelecekte yapılabilecek benzeri incelemelere bir kaynak oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study which is performed for revealing the impression on the affectivity of music, is significant with respect to reduce anxiety level and affect the learning disability in a positive way. What?s more, this study has importance in terms of increasing the number of researches which will be held, testing the information related to subject and getting the literature flovrished.The sample studies which carried out the impression on the affectivity of music and the written documents are reviewed based on scanning/evaluating model. In this research, the studies which include subjects like the learning disability, the increasing or decreasing anxiety level, the schizophrenia and autistic disease, the behaviour disorders, the physical effects, the skill of studying lessons are scanned. It is considered that the music has a great effect on affectivity.Music can give encourage and power. These undertaken studies are analysed in terms of method, the group of study and subject, the applications and their results. In this analysis, the detailed information about the parts is tried to be given. These effects may cause obvious behavioural changes as time went by. By the method of evaluation/scanning, music may cause positive developments in overcoming the learning disability, schizophrenia diseases, in reduction of pain and anxiety level, in regulating cardiac rhythm and reducing blood pressure balancing hyperactivity, in socialising the individual, in coping with stress and in excreteing the oxytocin hormone which brings the social bands forward. With its positive effects, the negative ones have been found in music. Experimental researches about different projects in every step of education and in long-running and varied disciplines must follow this research subject which is not so common in Turkey. Datas and proposals ensved from the research are expected to contribute in developing new pieces and be the reference in such analysis which can be held in future.