Avrupa Birliği çevre politikaları ve Türkiye
European Union environmental policy and Turkey
  1. Tez No: 249859
  2. Yazar: GAMZE BIYIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Türkiye de çevre politikalarını Avrupa Topluluğu gibi 1970'li yıllardan itibaren oluşturmaya başlamıştır. AB, çevre politikalarını çevre eylem programları yaparak geliştirmiştir. Yapılan çevre eylem programları ile çevre için öncelikler belirlenerek sorunlu alanların iyileştirilmesi hedeflenmiştir. AB, çevreye verdiği önemden dolayı örnek teşkil etmektedir.AB'nin çevre için yaptığı çalışmalar Birliğe üye olma yolunda ilerleyen Türkiye için son derece önemlidir. Bu açıdan Türkiye, tam üyelik için AB'deki tüm düzenlemelere uyum sağlamalı ve yeni gelişmeleri takip etmelidir. Bu tez, çevre politikaları yönünden, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecindeki performansını ortaya koymak istemiştir
Özet (Çeviri)
Turkey has initiated to form environmental policies since 1970?s like the European Community. The European Union (EU) has enhanced their environment policies by developing environmental activity programs. It is aimed to improving problematical areas by establishing priorities for environment in these programs. In this regard, EU has a pioneering role in the environmental policies.Studies carried on environment by EU are vital for Turkey trying to be a member of EU. In this context, for a full membership Turkey must adapt all of the regulations to legal acquis of EU. The thesis wants to present the performance of Turkey making efforts in terms of environmental policies in course of full membership to EU.