Interest rate shocks, labor market search and emerging market business cycles
Faiz oranı şokları, iş piyasasında arama ve yükselen ekonomilerde konjonktürel dalgalanmalar
- Tez No: 249884
- Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu makale yükselen ekonomilerdeki konjonktürel dalgalanmaları açık ekonomi reel iş çevrim dinamik stokastik genel denge modeli ile açıklamaya çalışmaktadır. Önerilen model, standard açık ekonomi reel iş çevrim modelinin işletme sermayesi gereklerini ve iş piyasasındaki arama ve eşleştirme faaliyetleri kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Modelin parametreleri 1987-2007 Meksika verilerine göre hesaplanmıştır. Elde edilensonuçlara göre işletme sermayesini modele dahil etmek, yükselen ekonomilerin konjonktür karşıtı reel faiz oranları, konjonktür karşıtı net ihracat üretim oranı ve tüketim ve gelirlerin yüksek oynaklıkları gibi önemli özelliklerinin açıklanabilmesini sağlamaktadır. Ek olarak, işletme sermayesi gerekliliğinin modele dahil edilmesi ile reel faiz oranları ve işsizlik arasındaki pozitif ilişki güçlenmektedir. Bu açıdan, işletme sermayesi gerekliliğini içeren modelin, finans sektöründe ortaya çıkan ve reel faiz oranlarını arttıran bir krizin reel sektörü olumsuz etkileyip işsizliğe neden olma sürecini açıklamada faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of interest rate shocks in explaining emerging market business cycle characteristics in a small open economy real business cycle (SOE-RBC) model augmented with working capital requirement on firms' wage payments and searching and matching frictions in the labor market. The model is parameterized to quarterly Mexican data for the period 1987-2007. The results of the model withworking capital requirement indicate that the model can generate some important characteristics of emerging market business cycles such as countercyclical interest rates, countercyclical net exports to GDP ratio and higher volatilities of consumption and wages relative to GDP. Moreover, imposing working capital requirement on wage bill leads to a higher positive correlation between interest rates and unemployment,thus the proposed model can be used to analyze the effects of a financial crisis on real sector.