The effect of parental control on externalizing behaviors in early childhood
Ebeveyn kontrol davranışlarının, çocuğun dışsallaştırma davranış problemlerine etkisi
  1. Tez No: 249885
  2. Yazar: BERNA AKÇİNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, ebeveynlerin kontrolcü davranışlarının (davranışsal, psikolojik ve fiziksel) ve ilişkili olduğu değişkenlerin (sıcaklık/yakınlık, açıklayıcı akıl yürütme ve SED) çocuğun dışsallaştırma davranış problemlerine etkisini, Türk kültüründeki 3 yaş çocukları üzerinde araştırmayı amaçlamıştır. Bu araştırmada, ebeveynlerin kontrolcü davranışlarını tanımlamak için kavramsal ve deneysel çalışmalar yapılmıştır. Sıcaklık/yakınlık davranışları, ebeveynlerin kontrol davranışlarıyla aynı anda görülebilmekte ve bu durum ebeveyn davranışlarında kültürler arası farklar yaratabilmektedir. Çalışmanın verileri hem anne-çocuk ilişkisini gözlem yoluyla değerlendiren niteliksel yöntemle hem de annelere sorulan anketler yoluyla ölçülen niceliksel yöntemlerle elde edilmiştir. Çalışmanın örneklemini, Türkiye'de Erken Çocukluk Gelişim Ekolojileri (TEÇGE) araştırmasının katılımcılarından rastlantısal yolla seçilmiş, 123 anne-çocuk ikilisi oluşturmaktadır. Çalışma bulgularına göre (i) Türk toplumunda ebeveynlerin, kontrol davranışlarını tek boyutlu bir kavram olarak algıladıkları ve üç kontrol türünü de aynı anda uyguladıkları saptanmıştır; (ii) Yüksek kontrol uygulayan ebeveynlerin çocuklarında, dışsallaştırma davranış problemlerine daha sık rastlanmıştır; (iii) Davranışsal kontrol için, çocuğun dışsallaştırma davranışları üzerinde bulunan doğrusal olmayan ilişki göstermiştir ki davranışsal kontrol için optimum bir seviye bulunmaktadır; (iv) Ebeveynlerin sıcaklık/yakınlık ve kontrol davranışları arasında etkileşim ilişkisi bulunmuştur. Bu çalışmanın en önemli katkısı, Türk kültüründeki ebeveyn kontrol davranışlarını ve bunun çocukların dışsallaştırma davranış problemlerine etkisini hem niceliksel hem de niteliksel yöntemlerle araştırmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of parental control (behavioral, psychological, and physical) and its correlates (parental warmth, parental use of inductive reasoning, and SES) on the externalizing behaviors of 3 year-old children in Turkish culture. The study encompassed conceptual and empirical work to define parental control. It was proposed that cross cultural generalizability of dimensions of parenting and their effects on children?s externalizing behaviors can be achieved by eliminating implicit assumptions regarding the coexistence of various conceptually distinct aspects of parenting such as parental control and lack of parental warmth. The data were collected by qualitative methods on parent-child interactions and quantitative methods with questionnaires (N=123) from the participants of the Study of Early Childhood Developmental Ecologies in Turkey (ECDET). The results indicated that (i) Turkish mothers preferred to exercise three types of parental control simultaneously; (ii) children of mothers who impose higher parental control displayed higher externalizing problems compared to others; (iii) the non-linear effects of behavioral control on child externalizing behaviors suggesting an optimum level for the behavioral control; (iv) there were interactive effects of behavioral and psychological control with parental warmth. The major contributions of the current study were to investigate the effects of three types of parental control on child externalizing behaviors of 3 year- old children in Turkish context with studying the independent and interactive effects by both qualitative and quantitative means.