A tale of two Anatolian cities: Globalization, Europeanization and the political economy of Kayseri and Eskişehir
İki Anadolu şehrinin hikayesi: Küreselleşme, Avrupalılaşma, Kayseri ve Eskişehir?in ekonomi politiği
  1. Tez No: 249887
  2. Yazar: NURAY ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT KEYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma 1980 sonrası küreselleşme ve Avrupalılaşma süreçlerinin Anadolu'nun dönüşümü üzerindeki etkilerini kent-küreselleşme diyalektiği perspektifinden analiz etme denemesidir. Bu dönüşümlerin ve etkilerinin çok yönlü ve karmaşık doğasını derinlemesine anlayabilmek yeni ve yerel bir araştırma alanını gerekli kılmaktadır. Bu noktadan hareketle, çalışma şehir ölçeğine yoğunlaşmakta ve odak noktası olarak iki Anadolu kentini almaktadır: Kayseri ve Eskişehir.Anadolu kentlerinin büyük metropoller olan İstanbul ve İzmir ile karşılaştırıldıklarında küreselleşme ve Avrupalılaşma süreçlerinin pasif aktörleri olduklarına dair sorunlu bakış açısını sorgulayan bu çalışma şu argümanı ortaya koymaktadır: Türkiye'nin 2000'li yıllardan beri yaşadığı dönüşüm yerel ve küresel arasında yaşanan kapsayıcı, çok yönlü ve karmaşık ilişkileri sembolize etmekte ve kendini (a) gelenek-modernite, (b) geleneksel değerler-serbest pazar, (c) gelenek-küreselleşme diyalektiklerinin birlikteliği ve birleşimi üzerinden gerçeklemektedir. Bu bağlamda, çalışmanın arkasındaki temel motivasyon, Kayseri ve Eskişehir'deki yerel ekonomik aktörlerin dönüşüm sürecine dair söylemlerini ve stratejilerini analiz ederek küreselleşme süreçleri ve yerel kültürler, toplumsal formlar, yaşam tarzları ve ekonomik yapılar arasındaki önemli ilişkiyi ve alternatif sonuçlarını gözlemlemektir.Mevcut çalışmanın bulguları ortaya koymaktadır ki; Kayseri ve Eskişehir küreselleşme, Avrupalılaşma ve kentsel dönüşüm süreçlerinde farklı yollar takip etmiş ve kendi alternatif hikayelerini yazmışlardır.
Özet (Çeviri)
The present study is an attempt to analyze the impacts of the globalization and Europeanization processes on the transformation of Anatolia in the post 1980 period within the perspective of city-globalization dynamics. Taking the premise that a thorough understanding of the multi-faceted and the complex nature of these transformations and their impacts necessitates the act of focusing on a new local level of analysis which is city; this study focused on two Anatolian cities, Kayseri and Eskişehir.By questioning the rather problematic perspective that Anatolian cities are passive actors of the globalization and European Integration processes as compared to big metropoles like İstanbul or İzmir, the present study mainly argues that the transformation that Turkey underwent since the 2000s symbolize encompassing, multi-faceted, and complex relationships between the global and the local, which realizes itself through the coexistence and integration of (a) tradition-modernity, (b) traditional values-free market, and (c) tradition-globalization dialectics on the Anatolian cities. Therefore, the main motivation behind this study is to observe the diverse outcomes of the crucial interaction between globalization processes and the local cultures, societal forms, lifestyles, and economic structures on the Anatolian cities through analyzing the diverse impacts of these transformative processes on the discourses and strategies of the local economic actors in Kayseri and Eskişehir.The findings of this study demonstrate that, Kayseri and Eskişehir narrated their alternative tales, and followed their alternative paths in light of globalization, Europeanization and urban transformation processes.