Rhodiapolis Tiyatrosu ve Lykia tiyatroları
Rhodiapolis Theater and Lycian theaters
- Tez No: 302039
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 489
Özet
?Rhodiapolis Tiyatrosu ve Lykia Tiyatroları? başlıklı bu çalışma 2 ana bölümden oluşur;Birinci bölümde Rhodiapolis Tiyatrosu, ikinci bölümde ise, Lykia tiyatroları değerlendirilmiştir.Lykia Bölgesi'ndeki tiyatrolarla ilgili ilk bilgilere, 19. y.y. seyyahlarının araştırmalarından ulaşılmaktadır. Anadolu tiyatroları üzerine D. B. Ferraro tarafından kapsamlı bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların içerisinde bölge tiyatrolarından en çok bilinen, anıtsal tiyatrolar incelenmiştir. Bölge'deki son yıllarda artan sistemli araştırmalar neticesinde konuyla ilgili literatür gün geçtikçe zenginleşmektedir. Bu çalışmayla birlikte daha önceki tiyatro çalışmalarında yer almayan yeni örneklerde eklenerek bütüncül bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır.Tiyatroların arkeometrik ve teknik değerlendirilmeleri kapsamında tiyatroları ölçmek için uygulanması gereken yöntemler ve ölçü elemanları belirlenmiştir. Rhodiapolis özelinde yapılan haritalama çalışmalarında kazı amacına yönelik, bölgenin tematik-topografik haritası çıkarılmıştır. Arkeolojide, boyut olarak çok büyük objelerde ve yapılarda çizimler fotogrametrik yöntemle yapılmaktadır. Rhodiapolis'te 2 farklı fotogrametrik çalışma tarzı olan, havasal ve yersel yöntemler uygulanmıştır. Tiyatroların teknik özellikler kısmında ise cavea ve sahne binası formlarının yapısal özellikleri incelenmiştir. Tiyatrolardaki tahribat kısmında da hem günümüzdeki tahribat, hem de antik dönemden günümüze gelen depremler gibi doğal etmenler incelenmiştir. Lykia Bölgesi için, tiyatrolardaki en büyük şekil değişimi İ.S. 141-2, 240 ve 365 yıllarındaki depremlerde olmuş ve bunun sonucu tahrip olan tiyatroların onarımları veya yeniden yapılanmalarında Hellenistik tarzın üzerine çok belirgin Roma tarzı tiyatrolar, onarım ve yeni yapım olarak inşa edilmişlerdir. Tiyatroların korunmuşluk, statik, mimari özellikleri, görsel izleme ve akustik değerlendirmeleri yapılmıştır. Tiyatroların kapasite hesaplamaları için formül geliştirilmiştir. Tiyatrolar hakkında sorulan soruların başında, ?Bu tiyatro kaç kişiliktir ?? sorusu yani ?kapasite? kavramı gelir. Tiyatrolar hakkında bugüne kadar yazılmış kaynaklarda kapasite hesabı hakkında ?pratik ve doğru? matematiksel, formüle edilmiş bir yöntem bulunmamaktadır. Tiyatroların kapasiteleri ile ilgili ifade edilen sayısal değerlerin de birbirleriyle örtüşmedikleri görülmektedir. Bu tez kapsamında, kapasite hesabı ele alınarak, uygulanması çok kolay, buna karşın çok hassas matematiksel bir yöntem geliştirilerek açıklanmış, tez çalışmaları sırasında uygulanmış ve bulunan sonuçlar tablolar şeklinde verilmiştir.2006 yılında Rhodiapolis kazıları kapsamında başlayan çalışmalar, tiyatronun 4 yıl süren kazıların ardından tamamen toprak altından gün yüzüne çıkarılmasıyla sonuçlanmıştır. Rhodiapolis kentinin tarihi ve dönemsel yapılaşması incelenmiştir. Kentin en erken tarihi şimdilik buluntular ışığında Geometrik Dönem'den Beylikler Dönemi'ne kadar devam etmektedir. Kentteki Hellenistik Dönem yapılaşması hakkında fazla bir veri yoktur. Tiyatro,kentin Hellenistik Dönemi'ne ilişkin görünen az sayıdaki yapılardan en önemlisidir. Kentin üzerine kurulduğu topoğrafyanın tepelikolması iledüz alanların yetersizliği nedeniyle,Roma Dönemi'nde artan nüfus ve yapılaşmaile birlikte özellikle kamu merkezindeki şehirleşme sıkışık bir hal almıştır.Rhodiapolis tiyatrosu, kent merkezinin üzerine kurulduğu tepenin güney yamacına inşa edilmiştir.Güney doğu yönünekonuşlandırılmıştır. Tiyatronun güney bitişiğinde Opramoas'ın Anıt Mezarı, güney doğu bitişiğinde toplantı salonu, batı analemma'ya bitişik Opramoas porticus'u, cavea'nın kuzey batısında tapınak, doğu arka analemma'nın arkasında lokanta-mutfak-dükkan kompleksi yer almaktadır.Cavea'sının büyük bir bölümü yamaca yaslandırılmıştır. Cavea 7 klimakes'le 6 kerkides'e bölünmüştür. Cavea'nın en arkasında yer alan koltuk sırasıyla birlikte toplam 18 oturma sırasına sahiptir. Cavea podium duvarında 3 kapı bulunmaktadır. Kapıların olduğu kesimde klimakes orchestra'ya kadar inmektedir. Klimakes dönüşümlü olarak ince işçilikli aslan ayaklarıyla süslenmiştir. En alt oturma sırasında ise 12 tane aslan ayağı dış konturlarıyla işlenmiş olup, bu sıra tiyatronun proedriae sırasıdır. Ön analemma duvarları yatay düşey şaşırtmalı düzende örülmüş, arka analemma duvarı polygonal duvar örgüsüne sahiptir. Arka analemma duvarında 2 tane payanda ile desteklenmiştir. Roma Dönemi'nde cavea'nın en arkasına 5 sıra eklenerek kapasite artışı sağlandığı tespit edilmiştir. Cavea Hellenistik Dönem'de baldachine, Roma Dönemi'nde velum gölgelik sistemiyle örtülmüştür.Sahne binası zeminle birlikte 2 katlıdır. Kırma çatıyla örtülü olmalıdır. Proskene bölümünde 5 kapı bulunur. Orta kapının lentosu İon tarzındadır. Proskene duvarının üst ve alt silmeleri kymarecta ve reversa profil'leriyle süslenmiştir. Skenefrons'ta fazla plastik bezeme yoktur. 3 kapıya sahiptir. Orta kapı İon tarzındadır. Taş pulpitum'u bulunmaktadır. Hyposkene odaları tonozla örtülüdür. Postskene odaları 2 katlıdır.Zemin katındaki odaların köşelerinden ahşap merdivenle skenefrons'a çıkılmaktadır. Postskene odasının tabanı ahşaptır. Sahne binasının postskene cephesinin orta kapısı da İon tarzında lentoya sahiptir.Cavea inşa tarzı, duvar işçilikleri, oturma sırası işçilikleriyle birlikte, sikkeler ve yazıtlarında birlikte değerlendirilmesi sonucunda Rhodiapolis tiyatrosunun ilk evresi İ.Ö. 1.y.y.'a tarihlenmiştir. Sahne binasının da ilk evresi bu dönemde inşa edilmiş, İ.S. 141 depremiyle tamamen yıkılmasının ardından büyük oranda ilk evrenin malzemesi de kullanılarak farklı bir mimaride yeniden inşa edilmiştir. Sahne binası ile cavea batı analemma'ya bitişik kemerle birbirine bağlanmış olup, bu kemer bugün korunamamıştır. Sahne binasından ele geçen en geç buluntu olan sikkenin tarihine göre son kullanım tarihi İ.S. 5.y.y.'ın başıdır.Tiyatronun İ.S. 3. y.y.a kadar meclis olarak kullanılmıştır; meclis kararları ile ilgili yazıtlar varlığının işaret etmesinin yanında kentte meclis olarak kullanabilecek bu döneme kadarki yegâne yapıdır. Roma Dönemi'nde kentin önemi; ünlü eurgetes'i Opramoas, ünlü hekimi Heraikleitos ve Asklepion'unundan ileri gelmektedir. Kentten ele geçen yazıtlarda anılan Asklepia festivali, tiyatroda düzenlenmiş olmalıdır. İ.S. 2-3. y.y.'da moda olan venationes gösterilerinin de tiyatroda düzenlendiği yazıtlar aracılığıyla bilinmektedir. Kazılardan ele geçen iki sella curulis koltuğu, tüm Anadolu tiyatroları içerisinde tekil örneklerdir.Roma Dönemi'nde bu koltuklara magistrat'ların oturduğu bilinmektedir. Doğu analemma'ya bitişik mutfak ve lokanta kompleksinin, tiyatronun en yoğun kullanımının olduğu İ.S. 2.y.y.'a ait olduğu anlaşılmıştır. İlk defa bir tiyatroya bitişik tabernae yapıları ortaya çıkarılmıştır.Rhodiapolis Tiyatrosu gerek cavea'sının ince işçilikli yapısı, ele geçen sella curulis'leri ve mutfak lokanta kompleksiyle tüm Lykia ve Anadolu tiyatrosu içerisinde özgün bir konuma sahiptir.Çalışmanın 2. ana bölümünü Lykia Tiyatroları oluşturmaktadır;İ.Ö. 4.y.y.'ın son çeyreğiyle birlikte, en erken tiyatro mimarisi Anadolu'nun batı kıyılarında görülmeye başlar. Bir yerleşimin polis olarak değerlendirilmesi için, kamuya hizmet eden yapılara sahip olması, başta gelen kıstaslardan biridir. Tiyatrolarda bu yapılar içerisinde yer alır. Lykia'da tiyatro mimarisinin öncüleri, Erken Hellenistik Dönem'e ait toplantıya yönelik düzenlenmiş yapılardır ve bunlar Avşar tepesi, Mnara ve Myra Akropol örnekleriyle temsil edilmektedir. Bu yapılar dışında geleneksel tiyatro mimarisinin başlangıcı Apameia Barışı'ndan sonraki döneme denk gelmektedir.Lykia'da 32 tiyatro tespit edilmiştir.Bugüne kadar Lykia'daki bulunan 32 tiyatrodan sadece 6'sında kazılarla desteklenen detaylı araştırmalar yapılmıştır. Son yıllarda artan tiyatro kazıları ve restorasyon çalışmalarıyla Lykia Bölgesi tiyatro çalışmaları ivme kazanmıştır. Lykia'da özellikle kazıların olduğu kentlerdeki tiyatrolar daha iyi korunmuşken, geride kalan büyük çoğunlukdoğa ve insan tahribatıyla karşı karşıyadır.Lykia Tiyatrolarının ilk evre inşası Hellenistik Dönem'de gerçekleşir. Roma Dönemi'nde, yapılan eklemelerle Greko Romen olarak adlandırılan bir mimari tarza kavuşurlar. Tiyatroların hemen hepsi kentlerdeki kamu merkezinde inşa edilirken, topografyanın zorlayıcından dolayı şehir merkezine inşa edilememiş istisna oluşturan örnekler de mevcuttur.Lykia Tiyatrolarının, Roma Döneminde uygulanantadilat ve değişiklik sürecinde, Hellenistik Dönemdeki yapı evreleri korunurken, cavea'larına eklemeler yapılmış, İ.S. 141 depremiyle özellikle yıkılan sahne binalarının çoğunluğu bu tarihten sonra yeniden inşa edilmiştir. Hellenistik evresi olup, deprem sonrasında olasılıkla kullanılamayacak durumda olan Myra ve Xanthos gibi örnekler, Roma Dönemi İ.S. 2. y.y.'da yeniden inşa edilmişlerdir. Myra'nın Geç Hellenistik evresinin olduğu ilk kez bu çalışmayla belirlenmiştir. Tiyatro yapılarının anıtsal boyutlarınedeniyle, özellikle oturma sıraları, cavea ve sahne binası profil'lerin de yarım işçilik görülebilmektedir. Bununla birlikte cavea'sının ortasında ana kaya kütlesi bırakılmış Balboura Yukarı ve Balboura Aşağı tiyatroları gibi örnekler de bulunmaktadır. Lykia Bölgesi'nin dağlık topografik yapısından dolayı tiyatrolar yamaca yaslandırılmış, özellikle summa cavea bölümlerinde eğimin daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Lykia tiyatroları cavea boyutlarına göre 3 gruba ayrılmışlardır. Yoğunluk orta boyutlu tiyatrolardadır. Büyük boyutlu tiyatrolar Lykia'nın büyük kentlerinde görülmektedir. Lykia'nın en fazla seyirci kapasitesine sahip tiyatrosu 10800 kişi ile Myra Tiyatrosu'dur. Lykia Bölgesi'ndeki geçiş dönemi tiyatrolarının cavea'ları 2 maenianum'dan oluşmakta ve diazoma'ya açılan furnicatum tonozları bulunmaktadır. Lykia Bölgesi'nde sadece Kibyra örneği 3 maenianum'dan oluşmaktadır. Cavea podium duvarı sadece Myra, Rhodiapolis, Simena ve Phaselis Tiyatrolarında bulunur. Tiyatroların analemma duvarlarının incelenmesi sonucunda Antiphellos ve Kyaneai tiyatrolarının cavea'larına Roma Dönemi'ne genişletilme yapıldığı ilk kez önerilmektedir.İ.S. 2.y.y. depreminden sonra bazı tiyatrolardaortak kenarları ince çerçeveli, ortası bosse'li duvar örgüsü kullanılmıştır.Myra Tiyatrosu'nun summa cavea galerilerinden birinde devşirme olarak kullanılan yazıtlı oturma sıraları Geç Hellenistik caveası'na işaret etmektedir. Lykia Tiyatrolarından sadece Limyra ve Myra Tiyatrolarında tonozlu arkatlı bir alt yapı sistemine sahip olup, Roma Dönemi mimari etkileri her ikisinde de yoğun olarak görülmektedir. Lykia Bölgesi tiyatrolarının büyük bir çoğunluğunun orta boyutlu olması sebebiyle 2 katlı sahne binaları çoğunluktadır. Kibyra, Myra ve Tlos tiyatrolarının 3 katlı sahne binası bulunmaktadır. Sahne binalarının çoğunluğunun proskene düzenlemesi Dor tarzındaki triglif ve metop'lardan oluşmaktadır. Lykia Tiyatroları içerisinde en erken bezekler Geç Hellenistik- Erken Roma Dönemi'ne aittir. Patara, Limyra, Myra, Tlos ve Xanthos Tiyatrolarının bezekleri Orta Antoninler Dönemi'nde başlar, yoğunlukla Geç Antoninler ve Erken Severuslar Dönemi'ne tarihlenmektedir.Myra, Patara, Telmessos ve Xanthos örneklerinde, Roma Dönemi'nde venationes ve munera gösterilerinin yapıldığına ilişkin arkeolojik kalıntılar incelenmiştir. İlk kez Xanthos ve Myra Tiyatrolarının parapet duvarında boya ile yapılmış venationes gösterilerindeki hayvanların ve avcıların anlatıldığı tasvirler bu çalışmayla ilk kez gözlemlenmiştir. Diğer Lykia Tiyatrolarında da yazıtlar ışığında bu gösterilerin yapıldığı görülmektedir. Böylelikle de, Lykia Tiyatrolarının çoğunluğunda Roma'da moda olan gösterilerin yapıldığı anlaşılmaktadır.Tüm Anadolu'da en fazla tiyatro olan bölgenin Lykia olması, aynı zamanda Klasik ve Erken Hellenistik Dönem'den itibaren tiyatrolara öncülük eden mekânların bu topraklarda bulunması aslında, tiyatro kültürünün sanılandan çok daha erken var olduğunu ve Lykialıların bu kültürü çok benimsediklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study titled ?Rhodiapolis Theater and Lycian Theaters? comprises 2 major sections .Rhodiapolis Theater was assessed in the first section and Lycian Theaters was assessed in the second.First knowledge on theaters in Lycia Region was obtained from researches of 19th century travelers. There were comprehensive studies carried out by D. B. Ferraro on Anatolian theaters. Among these, studies on the most widely known monumental theaters were subject of focus. As a result of increasing amounts of studies in the region in recent years, concerned literature is gradually broadening. With this study, a comprehensive evaluation was aimed also by the inclusion of examples which were not present in previous studies on theater.Methods and measurement elements for measuring theaters were determined within the scope of theaters? archaeometric and technical evaluations. In mapping works specifically made for Rhodiapolis, region?s thematic-topographic map suitable with the excavation purposes was obtained. Illustrations of immense objects and structures in archaeology are carried out by photogrammetric tools. In Rhodiapolis, two different types of photogrammetry, air and ground base methods were used. In terms of technical specifications structural features of cavea and stage building forms of the theater were examined. In terms of damage in theaters, both contemporary damage and natural elements such as earthquakes were examined. The most significant changes in the forms of Lykia region theaters were caused by earthquakes in the years of 141-2, 240 and 365 B.C. and subsequent repairs caused the Hellenistic style theaters reconstructed and reformed prominently in Roman style. Theaters were evaluated in aspects of preservation, static, architectural characteristics, visually and acoustically. A formulation was come up with to calculate the capacity of theaters. One of the first questions asked about a theater is almost always regarding the number of audience that theater can contain, which means, the capacity. In all the sources written on theaters until present day, mathematically ?practical and accurate? formulated methods were not found. It was also revealed that given numerical values regarding theaters? capacities are inconsistent with each other. In this thesis, a simple but very accurate mathematical method on capacity calculation was developed, explained and results of its application during examinations were given in tables.Work started in 2006 with Rhodiapolis excavations were concluded in four years with the theater being fully unearthed and hence historical and periodical structuring of the city was assessed. According to current findings, the earliest history of the city dates back from Geometric Era to Era of Principalities. Not much finding on Hellenistic era is available and the theater is the most significant of few structures belonging to that era. Due to the reasons that the topography upon which the city was built is hilly and lack of plain areas thereof and increasing population and settlement, urbanization in Roman period particularly in public centers were rather dense and crowded.Rhodiapolis theater is built on the southern slope of the hill upon which the city center was founded and situated in the southeast direction. Adjacent to the theater mausoleum of Opramoas, assembly hall in the southeastern connection, Opramoas porticus connected to the western analemma, temple in the northwest of cavea and restaurant-kitchen-shop complex are present behind the back eastern analemma..Most part of the cavea is reclined against the slope and diveded to 7 klimakes and 6 kerkides. There are 18 seating rows including the furthest back row of the cavea. There are 3 doors present in Cavea podium wall. Klimakes reaches down until the orchestra in the section where the doors are present. Klimakes is alternately decorated with elaborately created lion paws. In the lowest seating row, 12 lion paws are imprinted with their outer contours and this row is theater?s proedriae. Front analemma walls are built in horizontal-vertical order and back analemma wall contains polygonal structure. Back analemma wall is supported by two stanchions. It is understood that during the Roman era, the capacity was increased by the inclusion of five additional rows to the back most part of the cavea. Cavea was covered by baldachine and velum shading systems respectively during Hellenistic and Roman Era.Stage building has two floors including the ground level. It is predicted to be covered with a hipped roof. There are five doors in Proskene. Lintel of the middle door is in Ionian style. Upper and lower mouldings of Proskene wall are decorated with kymarecta and reversa profiles. Not much plastic adornment exists in Skenefrons. It has 3 doors and the one in the middle is again in Ionian style. A stone pulpitum exists. Hyposkene rooms are covered with vaults. Postskene rooms have two floors. From the corners of the ground floor rooms, skenefrons is reached by wooden ladders. Postskene room?s floor is of wood. Middle room of Postskene side of the stage building is also in Ionian style lintel.With the collective consideration of the construction style of the cavea, wall masonry, works on the seating row along with coins and scriptures, Rhodiapolis theater can be dated back to 1. Century B.C. Initial phase of the stage building was built in that period. After the total collapse caused by the 141 B.C. earthquake, it was rebuilt substantially also with the same materials from the initial phase in a totally different architectural style. Stage building and cavea are connected to the analemma by adjoining vaults which could not be preserved to exist today. According to a coin which is the latest finding from the stage building, the last time the building was in use was the start of 5. Century A.D.Until the 3. Century A.D., the theater was used as parliament building. Besides the existence of scripts on parliamentary decisions as an evidence of this, theater was also the sole structure available to be used as a parliament building in the city until the given date. The significance of the city during the Roman era was due to famous eurgetes Opraomas, famous physician Heraikleitos and Asklepion. The Asklepia festival which is mentioned in scripts obtained from the city, must have taken place in the theater. It is known through scripts that the venationes shows highly popular during 2-3 centuries A.D. were taking place in the theater. Two sella curulis seats obtained from excavations are unique among all other Anatolian theaters. It is known that in Roman era these seats were used by magistrats. It is understood that the kitchen and restaurant complex adjacent to the eastern analemma belonged to 2. Century A.D. during which the theater was most frequently used. Tabernae structures adjacent to the theater were revealed for the first time.Rhodiapolis Theater is considered unique in Lycian and Anatolian theaters in terms of fine works of its cavea, sella curulis and kitchen-restaurant complex.Second main section of the study comprises the Lycian Theaters.The earliest architectural structure related with a theater starts to be seen in the western shores of Anatolia with the last quarter of the 4. Century B.C. Possessing public buildings serving to the needs of the community is considered one of the leading criteria in order for a settlement to be considered as a polis. Theaters are among such buildings. Pioneers of Lycian theater architecture are building serving to the meeting purposes in early Hellenistic era and these are