Estimating the fixed transaction costs in Turkish financial markets
Türk mali piyasalarında sabit işlem maliyetlerinin kestirimi
  1. Tez No: 249893
  2. Yazar: YUNUS EMRE BODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ALTUĞ, YRD. DOÇ. DR. ATAKAN YALÇIN, YRD. DOÇ. DR. TOLGA YÜRET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Türk yatırımcıları arasında hisse senedi piyasalarına katılım çok düşüktür. Luttmer'ın(1999) yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışmada Türk yatırımcılarının doğrudan hissesenedi piyasalarına katılmamasını rasyonel kılan en küçük sabit bilgi akışı maliyeti hesaplanmıştır.Genel olarak, logaritmik fayda fonksiyonuna göre davranan ve hisse senedipiyasalarına dahil olmayan ortalama bir Türk yatırımcısı bu seçimini rasyonel kılmak içinüç aylık tüketim harcamalarının en az yüzde 5,22'si kadar bir sabit maliyetle karşı karşıyakalıyor olmalıdır. Hesaplanan sabit maliyet, kisa satışlar da dikkate alındığında ciddişekilde düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Stock market participation is very costly for Turkish investors. This fact is empiricallyaccompanied by low levels of direct market participation. Using Luttmer?s (1999) framework,I estimate the lower bound for fixed cost of information acquisition implied by awelfare analysis. An average Turkish consumer with log utility who does not participatein securities markets should be confronting a fixed cost of at least 5.22 percent of his quarterlyprivate consumption. The fixed cost bound significantly decreases when a borrowingconstraint is imposed.