Civil military relations in Egypt and Turkey
Türkiye ve Mısır'da sivil asker ilişkileri
  1. Tez No: 249894
  2. Yazar: GÜLHAN AYGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YONCA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada Türkiye ve Mısır'da sivil asker ilişkilerinin gelişimi tarihi bir bakış açısı ile karşılaştırılmaktadır. Bir çok ortak noktanın varlığına rağmen, Türkiye ve Mısır'da sivil asker ilişkilerinin gelişiminde zıtlıklar ağır basmaktadır. Bu çalışmada özellikle Mısır'da 1952 yılında Türkiye'de ise 1960 yılında gerçekleşen askeri müdahelelerin benzerliklerinden esinlenilmiştir. Benzer nitelikler taşıyan bu darbeler her iki ülkede farklı sonuçlar doğurmuştur: Mısır'da asker siyasi hayatı yönetmeye devam ederken, Türkiye'de asker siyasi gücü sivillere geri vermiş ancak siyaset üzerindeki kontrolünü de artırmıştır. Bu tezde Mısır'da askeri iktidarın, Türkiye'de ise vesayet rejiminin oluşmasının sebepleri incelenmektedir.Bundan sonraki dönemlerde Mısır'da askerin siyasi hayattaki görünürlüğü azalırken, Türkiye üç askeri müdaheleye daha sahne olmuştur. Sivil asker ilişkilerindeki değişimin gösterdiği bu farklı tablolar basit açıklamalara izin vermemektedir. Askerin siyasi hayattaki rolünün karmaşık ve çok yönlü yapısını anlamak için Mısır ve Türkiye'de milli orduların modernleşmesi ve profesyonelleşmesi, tarihi rolleri, her iki ülkenin siyasi rejimleri ve uluslararası şartlar incelenmektedir. Sivil asker ilişkilerini açıklayan çeşitli yaklaşımların kullanılması Mısır ve Türkiye'de sivil asker ilişkilerinin farklı yorumlarına imkan verirken, karşılaştırmalı yöntem de literatürdeki bazı önermelerin test edilmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis compares the evolution of civil military relations in Egypt and Turkey from a historical perspective. The cases involve several common features but remain a study of contrast. Particularly, this study is prompted by military interventions of 1952 in Egypt and 1960 in Turkey where political roles of the militaries seemed the most similar. However, parallel patterns of civil military relations produced different results. Egyptian military remained in control of political life whereas in Turkey the military returned political power to elected civilians and increased its control over politics at the same time. This thesis studies the reasons for the establishment of ruler regime in Egypt and guardianship regime in Turkey in the interventions of 1952 and 1960 respectively.While political role of Egyptian military has become less apparent in the following decades, three more interventions took place in Turkey. Such uneven pattern of civil military relations in both countries defies simplistic explanations. In order to understand the complex and multidimensional nature of military involvement in politics, modernization and professionalization of national armies, historical legacies, political regimes and international conditions with regard to Egyptian and Turkish civil military relations will be examined. While incorporation of various approaches to civil military relations enables different interpretations, the comparative approach facilitates testing some propositions in the literature.