Türkiye'de dış ticaret-reel döviz kuru ilişkisi: Vektör otoregresyon (var) analizi yardımıyla sınanması
The relationship between real exchange rate ? foreign trade in Turkey: Testing by vector otoregression (var) analysis
- Tez No: 249968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada reel döviz kuruyla dış ticaret arasındaki ilişkiler 1992:1 ? 2009:1 dönemi ele alınarak aylık veriler kullanmak suretiyle VAR modeli , Sınır Testi ve ARDL modeli yardımıyla sınanmıştır. Bulgular; Granger Nedensellik, Etki Tepki, Varyans Ayrıştırma, Sınır Testi sonuçlarına göre yorumlanmıştır. Granger nedensellik testi kısa dönemde %1 ve % 5 önem seviyesinde söz konusu değişkenler arasında bir ilişkiden bahsetmenin mümkün olmadığı % 10 anlam düzeyinde ise değişkenler arasında bir ilişkinin olduğu raporlanmaktadır. Testte, reel döviz kurunda meydana gelen bir gelişmenin dış ticaret hacminde bir değişmeye yol açmadığı raporlanmaktadır. Araştırma bulguları reel döviz kurunun dış ticaret dengesini sağlama anlamında etkin bir fonksiyonunun olmadığına işaret etmektedir. Fakat uzun dönemde hem kointegrasyon analizinden hem de ARDL modelinden elde edilen bulgular değişkenler arasında uzun dönemli ilişkinin olduğu yönünde sinyaller vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships among real Exchange rate and trade volume, on a monthly basis over the period 1992:1 to 2009:1 by using VAR modelling. The empirical findings attained from Granger Causality, Variance Decompozition, Impulse ? Response Analysis, Bounds Test and ARDL modelling can be summarized and interpretede as follows; Granger Causality Tests shows that there is no close connection about these variables ın terms of short run and also reported ın the study that; there is no causality from exchage rate changing to trade volume according to the 1% and 5 % importance levels, According to the empirical findings of the study; the real excahange rate has not significiant effect on trade balance. But on the contrary of this state, Cointegration Analysis and Bounds Test has given signs that ın the long run there is causality about these variables.