Müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda makamsal etüt ve egzersizlerle viyolonsel eğitiminin uygulanabilirliği
Music teacher education at the institute of cello education applycability with modal exercise and studies
- Tez No: 249967
- Danışmanlar: PROF. Z. SEÇKİN GÖKBUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, makamsal etüt ve egzersizlerin eğitim fakülteleri güzel sanatlar eğitimi bölümü müzik eğitimi anabilim dallarındaki viyolonsel eğitimi dersi sürecinde kullanılabilme durumu ve sağlayacağı katkılar araştırılmıştır. Çalışma sürecinde, makamsal etüt ve egzersizler kullanan deney grubu öğrencileri ile tonal etüt ve egzersizleri kullanan kontrol grubu öğrencilerinin hedeflenen davranışa ulaşmadaki performans düzeyleri arasındaki farklar ve gelişmeler ölçülmüştür.Bu araştırmanın çalışma grubunu, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı viyolonsel öğrencileri oluşturmuştur. Bu öğrencilerden rastgele seçilerek oluşturulan deney ve kontrol grupları, araştırmacı tarafından 10 haftalık süre boyunca uygulamalı olarak çalıştırılmıştır. Elde edilen ön-test ve son-test sonuçlarına göre, deney ve kontrol gruplarının performans farklılıkları karşılaştırılmıştır. Ayrıca, deney ve kontrol grubu öğrencilerinden yazılı olarak çalışmaya ilişkin görüşleri de alınmıştır.Elde edilen veriler SPSS (V10.0) yazılımı yardımıyla, ?Eşleştirilmiş T-Testi? ve ? Mann Whitney ?U Testi? kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, modal studies and fine arts faculties of education training exercise portion of the music education department of education lessons in the process can be used in the cello case and will provide contributions were investigated. Study in the process, the experimental group that uses modal studies and exercises with students who use tonal studies and exercises for the students of the control group reached the targeted behavior and the difference between performance levels developments have been measured.This research study group, Selcuk University Faculty of Education, Department of Music Education has created cello students. These students will be selected at random from the experimental and control groups were created, as applied by the researcher was run during the 10-week period. Obtained according to the pre-test and post-test results, the performance differences between experimental and control groups were compared. In addition, experimental and control groups of students to work as written has also received feedback on.Data obtained SPSS (v10.0) with the help of software,“Paired T-Test”and“Mann Whitney-U test”was evaluated using.