Sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlamak için stratejik teknoloji yönetimi ve otomotiv yan sanayi firmaları üzerine bir araştırma
Strategic management of technology in order to get sustainable competitive advantage and a study on automotive part and component firms
- Tez No: 249971
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmada, işletme düzeyinde rekabet üstünlüğünün elde edilmesi ve sür-dürülebilmesi için iki bakış açısı bütünleşik olarak ele alınmıştır. Bu bakış açıları; Endüstri Temelli Bakış Açısı ve Kaynak Temelli Bakış Açısıdır. Söz konusu iki ba-kış açısından Endüstri Temelli Bakış Açısı dışsal analiz kapsamında fırsat ve tehdit boyutunu, Kaynak Temelli Bakış Açısı ise içsel analiz kapsamında üstünlük ve zayıf-lıklar boyutunu oluşturmaktadır. Bu iki bakış açısının öngörülerine göre belirlenen işletme stratejileri ile teknolojilerin entegrasyonu ve birlikte yönetilmesi, işletmeye has temel yeteneklerin oluşturulması ve böylece sürdürülebilir rekabet üstünlüğünün elde edilmesini sağlayacaktır.Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümünde; işletme çevre-sinde yaşanan sürekli değişimlere neden olan faktörler kısaca açıklanmıştır. Bu bö-lümde ayrıca, işletmeye sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlayacak, böylece ortala-manın üzerinde bir kâr elde ederek, sürekliliğin sağlanmasında hayati öneme sahip stratejiler, tarihsel perspektif altında ele alınmıştır. Yine aynı bölümde, işletme yöne-tim hiyerarşisinin her bir kademesinde var olan farklı strateji çabaları ve özellikleri üzerinde durulmuştur.İkinci Bölümde, bir ürünü üretmek için ihtiyaç duyulan bilgi ya da teknik bil-gi olarak tanımlanabilen teknolojinin, önceki bölümde anlatılan işletme stratejileriyle entegrasyonu ve birlikte yönetilmesi zorunluluğu ve bu yönetim süreci ele alınmıştır.Üçüncü Bölümde, sürdürülebilir rekabet üstünlüğü kuramına ilişkin temel kavramlar ve Endüstri Temelli Bakış Açısı ile Kaynak Temelli Bakış Açısı'na ilişkin kuramsal açıklamalara yer verilmiştir. Kaynak Temelli Bakış Açısı'nın, sürdürülebi-lir rekabet üstünlüğünü elde etmede temel yeteneklere sahip olunması gerektiği görü-şünden hareketle, Porter'in değer zinciri analizinden yola çıkılarak, bu yeteneklerin oluşturulmasında teknoloji stratejilerinin ve etkin teknoloji yönetiminin önemine değinilmiştir.Dördüncü Bölümde ise, kuramsal açıklamalarda ele alınan iki rekabet üstün-lüğü bakış açısı altında geliştirilen işletme stratejileriyle onların hayata geçmesi için gerekli olan teknoloji stratejilerinin birlikte yönetilmesi sonucunda elde edilebilecek işletmeye has yeteneklerin, sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlamadaki önemine ilişkin geliştirilen model anlatılmıştır. Ayrıca bu modelin, Otomotiv Yan Sanayi iş-letmelerinden elde edilen verilerle test edilmesi sonucunda ulaşılan bulgulara ve yo-rumlara yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise, ulaşılan bulgulardan ve yapılan değer-lendirmelerden oluşan bir genel özet bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, two approaches are discussed integrated in order to get competition advantage and sustainability at company level. Industry Based Approach, one of these two, constitutes the dimension of opportunity and intimidation in the scope of external analysis. Resource Based Approach constitutes the dimension of advantage and disadvantage in the scope of internal analysis. The company strategies having this advantage with co-management and integration of technology, constitution of rudimentary capabilities, and so sustainable advantage will be maintained.In this respect, strategies of vital importance in maintaining of sustainability by making profit over the average providing competition advantage for the company is discussed from a historical perspective after explaining the factors briefly causing constant changes around the company in the first section of this four-chapter study. Different strategy exertions and related features at each rank of company management hierarchy are studied in the same section.The integration and co-management of technology, which would be defined as the information or technical information required for the fabrication of a product, together with the company strategies discussed in the previous chapters, obligation of co-management and process of this management are dealt with in the second chapter.In the third chapter, basic terms related to Sustainable Competition Advantage Theory and Industry Based Approach with theoretical explanations regarding Source Based Approach are given. Starting out with the approach which suggests owning the fundamental capabilities to get sustainable competition advantage, moving with Porter?s value change analyses, the importance of efficient technology management and technology strategies to form these capabilities is mentioned.In the fourth chapter, the company strategies developed under the two competition advantage approaches investigated with theoretical explanation, capabilities peculiar to company that would be obtained as a result of the co-management of technology strategies required for the realization of these, a model developed related to their importance on maintaining sustainable competition advantage is mentioned. Besides, findings and comments obtained as a result of the test with the data of Automotive Part and Component Suppliers are given. In the results section, there is an overall summary made up of evaluations and findings from these investigations