Abdullah b. Ömer'in hayatı, kişiliği ve İslâm tarihindeki yeri
The life of Abdullah b. Ömer, his personality and importance for Islam history
- Tez No: 249996
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hz. Ömer'in oğlu olan Abdullah, nübüvvetin üçüncü yılında (613) dünyaya gelmiştir. Küçük yaştayken babasıyla birlikte Müslüman olmuş ve onunla birlikte hicret etmiştir. İbn Ömer, yaşı küçük olduğu için Hz. Peygamber (sav) tarafından Bedir ve Uhud savaşlarına katılmasına izin verilmemiştir. Hendek savaşına katılma isteğini ise Hz. Peygamber (sav) geri çevirmemiştir. Hz. Peygamber'in (sav) katıldığı birçok gazveye katılmış ve onunla beraber olmuştur.Hz. Ebu Bekir devrinde ilk İslam fetihlerine katılmıştır. Bu dönemde zekât vermeyi reddeden insanlarla yapılan savaşlarda bulunmuş ve çeşitli bölgelere fetih amacıyla yapılan seferlere katılmıştır. Hz. Ömer döneminde yapılan Nihavend savaşına birçok sahabiyle katılmıştır. Hz. Ömer'in halife seçiminde toplanmasını istediği Şura heyetinde görev almış ve hilafet için ismi geçmiştir. Hz. Osman'ın hilafeti döneminde ona bey'at etmiş ve onun verdiği görevleri yerine getirmiştir. Bu dönemde Afrika, Horasan, Taberistan gibi yerlerin fetihlerine katılmıştır. Ancak, Hz. Osman'ın kendisine teklif ettiği kadılık görevini reddetmiştir. Hz. Osman hilafetinin yedinci yılında baş gösteren fitneler üzerine Abdullah b. Ömer teftiş için Şam'a gönderilmiş ve kendisine verilen görevi rapor hazırlayarak yerine getirmiştir.İbn Ömer'in adı Hz. Ali döneminde de hilafet için geçmiştir. Ancak Hz. Ali'ye bey'at etmekten de geri durmamıştır. Bu dönemde Müslümanlar arasında cereyan eden Cemel ve Sıffın olaylarında tarafsızlığını korumuştur. İbn Ömer, Emevi Halifelerine ümmetin icması oluştuktan sonra bey'at etmiş ve bu dönemde kendisine verilen görevleri de yerine getirmiştir.İbn Ömer, en çok hadis rivayet eden ikinci sahabidir. O, Hz. Peygamber'den (sav) 2630 hadis rivayet etmiştir.İbn Ömer hayatının son zamanlarında hastalanmış ve yatağa düşmüştür. (73/692) yılında yetmiş dokuz yaşındayken Mekke'de vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Abdullah who is son of Hz. Ömer was born in 613. When he was at a little age, he became Muslim and he migrated to Medina with his father. Due to his little age, Prophet Muhammad didn?t let him fight at Bedir and Uhud battles. His wish to figt at Hendek battle wasn?t rejected by Prophet Muhammad. He participated in lots of battles at the side of Prophet Muhammad.He participated in the first Islamic conquests during Hz. Ebubekir term. During this term, he participated in battles against those who refuse to give obligatory alms and he participated in headways for the purpose of conquest. During Hz. Ömer period, he participated in Nihavend battle with lots of companions of the Prophet Muhammad. He took place in the shura which Hz. Ömer asked to assamble in order to choose the caliph and his name was mentioned for this position. During Hz. Osman period, he followed him and fulfil the missions given by Hz. Osman. During this period, he participated in the conquest of Africa, Horasan and Taberistan. He refused Hz. Osman?s offer to be qadi, though. Hz. Osman sent Abdullah b. Ömer to Damascus for inspection in the seventh year of his caliphate due to the disorders going on in Damascus and Abdullah b. Ömer fulfiled his mission by preparing a report.His name was mentioned for caliphate during Hz. Ali period. He didn?t abstain obeying Hz. Ali, though. He kept his neutrality during Cemel and Siffin events. İbn Ömer obeyed Emevi caliphs and fulfiled the duties given to him during this period.İbn Ömer is the second person who quoted the most expressions said by Prophet Muhammad. He quoted 2630 expressions.During the last terms of his life, Ibn Ömer was ill and confined to bed, he passed away in 692 when he was 79 years old in Mecca.KEY WORDS: Conquest, shura, caliphate, Mecca, Prophet, qadi, migrate