Fikri Mülkiyet Hukukunda televizyon program formatlarının korunması
Protection of television programme formats in Intellectual Property Law
  1. Tez No: 249997
  2. Yazar: MUSTAFA ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN YALMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Televizyon program formatı, programın birden fazla bölümlerinden her birisinin ne şekilde yapılacağını gösteren, programın yayın akışına ilişkin olarak programın adı, sunucunun konumu, stüdyo içi ve dışı izleyici konumları ile programa katılma biçimleri, stüdyo tasarımı, kamera hareketleri, kullanılacak anahtar ifadeler, sloganlar ve müzikler gibi programın tüm karakteristik özelliklerini içeren ve sahibinin hususiyetini taşıyan çerçeve plan ya da taslaklar biçiminde tanımlanabilir. Televizyon program formatları FSEK.'de düzenlenen ilim ve edebiyat, müzik, güzel sanat, sinema eserleri ile işlenme ve derleme eser grupları arasında bağımsız bir eser türü olarak ele alınmamıştır. Bu nedenle program formatlarının FSEK. kapsamında korunup korunmayacağı tartışma konusu olmuştur. Televizyon program formatlarının FSEK. de düzenlenen eser kategorileri arasında yer almaması bunların FSEK ile korunamayacağı yönünde bir kanaatin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Program formatlarının eser olarak nitelendirilmesinin önündeki en önemli sorun formatların soyut fikir olarak değerlendirilmesidir. Söz konusu değerlendirmeye göre program formatları soyut fikirlerden farksızdır ve modern düzenlemelerin hiçbirinde de soyut fikirler korunmamaktadırlar. Dolayısıyla program formatlarının korunması da mümkün değildir. Ancak program formatları soyut fikir olarak değerlendirilemez. Zira formatlar salt fikir olarak değerlendirilecek kadar basit yapılar değildir. Soyut fikir, düşüncenin eser olma sürecindeki başlangıç noktasıdır. Bu süreç içerisinde soyut fikir giderek somutlaşmakta ve tamamlanmış bir ürün haline gelmektedir. Televizyon program formatlarının yapılacak kanuni düzenlemeyle açık bir şekilde eser grupları arasında sayılması hukuki istikrarın sağlanması ve mağduriyetlerin önlenmesi adına da oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Television programme format can be defined as framework plan or draft which carries owner?s all characteristics such as; how to produce each chapter of the serial, the name of the programme in relation with programme?s broadcasting, presenter?s position, the position of the in and out of studio viewers? and their participation in programme, design of the studio, camera movements, key words, slogan and music that will be used. Television programme format is not regulated as an independent art work among science and literature, music, fine art and cinema work with elaboration and compilation work groups which are regulated by Intellectual Property Law (IPL). Therefore the issue of whether programme formats are protected or not by IPL is disputed. As the programme formats are not regulated among art work categories by the ILP, this resulted in an argument that they cannot be protected by ILP. The biggest problem for not to accept the programme formats as art work is its assesment as abstract idea. According to this argument, programme formats are not different from abstract ideas and the abstract ideas are not protected by any modern legislation. Therefore, it is not possible to protect the programme formats. However, the programme formats should not be assesed as abstract ideas. Because programme formats are not basic components to be assessed as solely idea. The abstract idea is the initial point for an idea to be an art work. In this process the abstract idea is gradullay materialising and transforming into completed product. It is important to put television programme format as art work and protect with a new legislation for realisation of legal stability and prevention of unjust treatment.