Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Türkiye bursları kapsamında lisansüstü burs alan öğrencilerin almış oldukları eğitimi değerlendirmeye ilişkin görüşleri
The opinions of the students who have received postgraduate scholarships within the scope of Türkiye scholarships with the Presidency of Turks Abroad and Related Communities regarding the evaluation of the education they have received
  1. Tez No: 769200
  2. Yazar: GKİOULSACH CHATZİSOULEİMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye Bursları kapsamında lisansüstü burs alan öğrencilerin eğitim süreçlerine ilişkin görüşleri belirlemektir. Çalışmada bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve olgubilim (fenomoloji) deseni benimsenmiştir. Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Açık uçlu soruların bulunduğu görüşme formu pandemi sürecinden dolayı Zoom uygulamasında uygulanmıştır. Araştırmaya 25 öğrenci katılmıştır. Görüşmeler ses kaydı alınarak yapılmış, daha sonra öğrencilerin kişisel bilgileri kodlanarak metin dosyası haline getirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmada edilen bulgulara göre Türkiye Bursları hakkında öğrencilerin yarısı arkadaş ve çevreden bilgi edindikleri ifade etmiştir. Ayrıca, öğrencilerin yarısı Türkiye Burslarının sunmuş olduğu program ile olanakların iyi ve memnun kaldıklarını açıklamışlardır. Öğrencilerin çoğunluğu üniversite ve yerleştikleri bölümden memnun kaldıklarını ifade etmişlerdir. Ekonomik, burs desteğinde ise öğrencilerin yarısı memnun olduklarını ifade ederken, diğer yarısı memnun olmadıklarını belirtmişlerdir. Bunun sebebi ise öğrencilerin yarısının dolar yükselişinden kaynaklı; bursun yeterli olmadığını ve her şeyin daha pahalı olduğunu açıklamışlardır. Sosyal kültürel etkinliklerinden öğrencilerin çoğunluğu Türkiye Bursların sağladığı etkinlikler güzel olduğunu, yeterli ve tatmin edici seviyede olduğunu açıklamışlardır. Araştırmaya katılan 25 öğrencinin, üniversite harcı ve sağlık sigortasından memnun oldukları anlaşılmaktadır. Öğrenciler tarafından üniversite harcı ödenmemesi oldukça çok iyi bir olanak, ödeme stresine girmediklerinden, derslerine ve tez çalışmalarında daha rahat bir dönem geçirmelerini anlaşılmaktadır. Türkiye Burslarının sağlık sigorta imkanının sağlanmasında öğrenciler tarafından çok iyi bir olanak olarak değerlendirilmektedir. Bunun sebebi ise öğrencilerin rahatlıkla bir hastaneye başvurabilmeleri, çok fazla para harcamamaları, ameliyat olma durumunda sıkıntı yaşamadıklarından, öğrencilerin hepsinin memnun olduğu anlaşılmaktadır. Barınma ile ilgili elde edilen bulgular incelendiğinde ise öğrencilerin barınma ile ilgili genelin problem yaşamadığı anlaşılmaktadır. Bunun yanı sıra, öğrencilerin Türk öğrencilere birlikte kalmaları, Türkçe dillerini geliştirme konusunda faydalı olacağını vurgulamışlardır. Tek seferlik uçak biletinde ise öğrencilerin çoğunluğunun memnun olduğu, avantajlı bir olanak değerlendirmektedirler. Araştırmada ortaya çıkan sonuca göre öğrencilerin çoğunluğu Türkiye Bursları çağrı merkezi ile iletişime geçtiklerinde olumlu dönüt aldıklarını ve iletişimlerinin iyi ve hızlı olduklarını ifade etmişlerdir. Lisansüstü öğrencilerin en sık yaşadıkları problemler ise şöyle sıralana bilinir: Dil problemi, kişisel algı farklılığından dolayı yanlış anlaşılmalar ve barınma problemidir. Araştırma sonucuna göre öğrencilerin çoğunluğu Türkiye'de almış oldukları eğitiminden memnun kaldıklarını, yeterli bir seviyede olduğunu düşünmektedirler. Ayrıca; kaynak ve hocalar bakımından zengin ve iyi bir seviyede olduğunu belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan öğrencilerin çoğunluğu kendi ülkelerini kıyasladığında, Türkiye eğitim sisteminin; Türkçe dilinin ana dil olması, Türkçe yazarların oluşu, okul sistemlerin daha erişebilir kılınması, eğitimin ekonomik oluşu, program ve içerik olarak memnun kaldıkları söylene bilinir. Görüşmeye katılan öğrencilerin çoğunluğunun TÖMER eğitim merkezinin sunmuş olduğu eğitimden memnun kaldıkları, kullanılan kaynakların yeterli olduğunu ve öğretim elamanların da mesleki açıdan kaliteli olduklarını belirtmişlerdir. Bunun yanında, araştırma sonucuna göre öğrencilerin neredeyse tamamı Türkçe dilinin Türkiye Bursları sayesinde yaygınlaştığını düşünmektedirler. Bunun yanında; yardımcı etkenlerinde (Yunus Emre Enstitüleri, Türkçe Eğitim veren kurslar, özel öğretmenden Türkçe dersleri almak ve Türk Dizileri) olduğunu ifade etmişlerdir. Üniversitenin sağladığı olanakları değerlendirildiğinde ise öğrencilerin genelinin (konferans etkinliklerinden, yüzme havuz salonuna gitmekten, yemekhanenin yemeklerini yeterli gördüklerinden memnun kaldıkları anlaşılmaktadır. Ayrıca, kütüphaneye öğrencilerin çoğunluğu tadilattan dolayı gidemediklerini ifade ederken, öğrencilerin az bir farklı kütüphanenin içeriğinden memnun kaldıkları anlaşılmaktadır. Lisansüstü öğrencilere almış oldukları eğitim içeriğinin kaliteli olduğunu, eğitim durumlarından memnun kaldıklarını, eğitim değerlendirilmesinden de memnun kaldıkları anlaşılmaktadır. Öğrenciler tarafından tez çalışma konularını değerlendirildiğinde ise (bilimsel süreç) tez çalışma konularından memnun kaldıkları, akademik Türkçe dilinde zorlandıklarını ve kaynak erişiminin yeterli olduğunu belirtmişlerdir. Lisansüstü öğrencilerin (iletişimsel süreç) çoğunluğu danışmanları ile olan iletişimden memnun kaldıklarını, ayrıca diğer hocalarla ve sınıf arkadaşları ile de iletişimlerinin iyi olduğunu vurgulamışlardır. Öğrenci İşleri, öğrenciler tarafından değerlendirildiğinde ise lisansüstü öğrencilerin memnun kaldıkları anlaşılmaktadır. Öğrencilerin gelecek planları ise şöyledir: ülkelerine dönmek, kendi mesleklerini icra etmek, akademik ilerlemek ve akademisyen veya öğretim görevlisi olmak, kariyer odaklı çalışmak, Avrupa/Kanada/İskandinavya ülkelerinde lisansüstü eğitim almaktır. Uzaktan eğitim için öğrencilerin görüşleri incelendiğinde; araştırmada elde edilen sonuca göre öğrencilerin çoğunluğu uzaktan eğitimi zor olduğunu ifade ederken; öğrencilerin çoğunluğu verimli olmadığını düşünmektedirler. Buna karşın yakın bir oranla öğrencilerin uzaktan eğitimden memnun kaldıkları anlaşılmaktadır. Öğrencilerin vermiş oldukları cevaplar incelendiğinde; öğrencilerin genellikle tez aşamasında olduğundan problem yaşamadıkları ortaya çıkmıştır. Ancak, bazı öğrencilerin kıyaslama yaptıklarında, yüz yüze eğitimi daha verimli buldukları anlaşılmaktadır. Türkiye Bursları pandemi yönetimi incelendiğinde ise; araştırma sonuca göre öğrencilerin yarısından fazlası YTB ve Türkiye Burslarının pandemi sürecini iyi yönettiklerini belirtmişlerdir. Bunun yanında öğrencilerin bazıları barınma ile problem yaşadığını, ülkeye dönme konusunda karmaşıklıklar yaşadıklarını belirtmişlerdir. Görüşmeye katılan öğrencilerin Türkiye Burslarına ve genel görüş ile önerili şöyledir; YTB ve Türkiye Burslarına teşekkürlerini, minnetlerini ayrıca gelişmesi gerektiğini, bunun yanı sıra; Türkiye Burslarının sunduğu programın iyi olduğunu, bu program sayesinde ülkeyi daha kaliteli bir konuma getireceğini düşünmektedirler. Ayrıca, öğrencilerden biri bulunduğu projenin eksiklerinin giderilmesi gerektiğini ifade ederken, bir başka öğrenci uluslararası etkinliklerin daha fazla yapılması ve sıkıntıların bu sayede giderileceğini açıklamıştır. Bunun yanında, öğrenciler Türkiye Burslarının iyi çalışmalar yaptığını, ancak bölümlere göre bir temsilci olması, problemleri çözmede kolaylık sağlayacağını, ilaveten YTB ve hocalar arası bağ kuracak temsilci olması Türkiye Burslarının ve öğrencilerin yararına olacağını inanmaktadırlar. Genel görüşler ve öneriler incelendiğinde ise öğrencilerin çok az bir farkla görüşleri şöyledir; öğrencilerin önerileri ve görüşlerinde yeni bir dil, yeni şeyler keşfetmek, kültürler tanımak, yeni arkadaşlıklar edinmek, tecrübeler kazanmak için Türkiye Burslarının katkı sağladığı büyük bir olanak olarak değerlendirmektedir. Ayrıca, Türkçe dillerini geliştirmek adına Türklerle bir araya gelebilecek ortamların daha fazla olmasını, yurtlarda Türklerle kalmanın daha iyi olacağını, TÖMER eğitimi alıyorken üniversitelerdeki derslere katılıp, Türkçe dillerini daha iyi geliştirmelerine ve kültür şoku etkisini azaltmak adına derslere aktif bir şekilde misafir olarak katılım göstermeleri, yabacı öğrenciler için çok büyük bir avantaj olacaktır. Ayrıca, ikamet işlerinin yabancı öğrenciler için hızlandırılması önemli bir konu iken, iletişim dilinin geliştirilmesi gerektiğini (İngilizce, Rusça, Tatarca, Arapça, vs.) vurgulamıştır. Önerilerin devamında ise üniversitelerde yabancı öğrencilere Türkçe editörler bulunması gerektiğini böylelikle Türkçe yazan öğrencilere faydası olacağını belirtmişlerdir. Son olarak, akademik Türkçe dilinin daha kapsamlı bir şekilde eğitim verilmesi, öğrencilerin yararına olacağını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to Türkiye scholarship students' graduate scholarship in education on the process of opinions determined. In the study, for this purpose, a qualitative research method was used, and the Volubilis pattern is adopted. Research data was developed by the researcher, and semi-structured interview forms were collected. Open-ended questions in the interview process because of the pandemic form of the application resides Zoom was applied. 25 students participated in the research. Audio recording is made by taking interviews, then converted into a text file encoded with the personal information of the students. The obtained data are analyzed using the content analysis method. According to research findings, about half of the student's knowledge is acquired from the environment friends, and scholarships Turkey has stated that they have. In addition, half of the students explained that they were the best of facilities with programs that offer scholarships in Turkey, and happy. Students the majority stated that they were satisfied with the universities and the settled areas. Economic, half of the students stated that they were satisfied with scholarship support while the other half stated that they were not satisfied with it. The reason for this is half of the students sourced from the rise of the dollar; that is not enough scholarship and explained that everything is more expensive. Turkey Scholarships social and cultural activities are activities that provide most of the students is good, adequate, and satisfactorily explained. 25 for the students that participated in the survey, the tuition and it is understood that health insurance is satisfied with. That's a pretty good possibility that students, tuition is not paid, they don't stress about the payment, courses, and thesis work, and it is understood that they will spend a more relaxed period. Turkey scholarships by students in ensuring the availability of health insurance are regarded as a very good opportunity. The reason for this is students can easily apply to a hospital, but they spend too much money, having had difficulties in the case of surgery since it is understood that all the students were satisfied. When the findings are examined on housing, however, it is understood that the general had students about housing problems. In addition, students with Turkish students stay, which would be useful in the development of the Turkish language are emphasized. One-time ticket is satisfied when most students in advantaged are assessing a possibility. Emerging research results, according to most students in Turkey received their scholarships when they contact the call center with positive feedback and good and fast communication, they have stated that they are. Most graduate students are often allowed to tell their problems known as language problems, misunderstandings, and personal differences in perception because of the housing problem. According to the research results, most students were satisfied with the training they received in Turkey and believe that is sufficient. In addition, the teachers indicated that it was at a good level, and it is rich in the source. Most students surveyed compared to their own countries, the education system in Turkey; the Turkish language the main language of being, the fact of Turkish authors, school systems can be made more accessible, the education being Economic, the program and they told me it is known that satisfied with the content. Most of the students that attended the meeting TOMER training center gives you the right resources that satisfied with the education that they used, and the professional aspects of the academic staff indicated that they had adequate quality. In addition, the research according to the results, nearly all the Turkish language Turkish is spreading thanks to the scholarships of the student's belief. Besides this, the secondary factors (the Yunus Emre Institute, the Institute of Turkish education courses, private Turkish teacher and take lessons from the Turkish TV series) is stated. The possibilities provided by the University are assessed when the students of the General Conference of the activities of the swimming pool from going to the Hall of cafeteria meals were satisfied enough with what you saw understood. Additionally, most students stated that due to renovations, the library doesn't, while it is understood that the students were satisfied with a few different libraries of content. The content of the training they have received graduate students the quality of education they were happy with their situation, it is understood that educational evaluation and were satisfied. Thesis by students when their work is taken into consideration (scientific process), they stayed satisfied with the work, thesis, academic and in the Turkish language have indicated that they were forced access to the source is not sufficient. Graduate students (communicative process) were satisfied with most of the communication with consultants, but also others with their classmates and with the teacher emphasized that their communication was good. Student Affairs, students are assessed by when it is understood that the graduate students were satisfied. Students are the plans are as follows: return to the country, perform their occupation, be a scholar or instructor and advance academic, career-oriented work in Europe/Canada/Scandinavia countries in graduate education. The views of distance education students were examined; the results obtained from the research, according to most students noted that it is difficult to distance education, while the majority of students believe that they are not efficient. In contrast, with a close ratio, it is understood that they remain satisfied with distance education students. When examining the answers, they are given to students, students in the dissertation phase is usually since they had problems has emerged. However, in doing some benchmarking of the student's face-to-face training, it is understood that they found it more efficient. Turkey Scholarships in management of the pandemic are examined; the results of the research, according to the MDO of the pandemic and more than half of the students reported that they manage well the process of Bursa in Turkey. Besides, some of the students experiencing problems with their housing, and complexities about returning to the country have reported that they experience. Türkiye scholarships students that attended the meeting and the general opinion in the type-ahead are as follows; MDO scholarships and Turkey, thanks to their gratitude also need improvement, as well as a program that offers scholarships in Turkey for good, thanks to this program in one location will bring more of the country believe that quality. In addition, the shortcomings of one of the students stated that the project needed to be addressed where it is located, while another student of international activities and more to be done in this way has stated that the problems will be resolved. In addition, the students did the best work of scholarship in Turkey. Still, according to the department, delegating problems to be that will be easier to solve, in addition to the bond between teacher and students would benefit Turkey and the MDO to be representative of scholarships that believe. General comments and suggestions are examined, however, by a very small margin in the opinion of the students; the students in the opinions and suggestions of a new language, exploring new things, getting to know cultures, building friendships, gain valuable experience to contribute to Turkey considers to be a great opportunity scholarship. In addition, together with the Turks to develop the Turkish language to be more of the environment would be better off living in the dormitories with the Turks, and Turkish languages and culture shock while studying in college to develop better Tomer attend classes actively to reduce the impact of guest participation, will be a huge advantage for foreign students. Also, residence for foreign students is an important issue to be accelerated, while the need for the development of the language of communication (English, Russian, Tatar, Arabic, etc.) is emphasized. Proposals for foreign students at Turkish universities in the continuation of the Turkish writer, and editors should be found and thus would be of benefit to the students mentioned. Finally, to be given more thorough academic training in the Turkish language, he stated that students would benefit.