Hukuk yargılamasında (adil yargılanma hakkının bir unsuru olarak) makul süre
Legal proceedings in the (a 'elements of the fair judicial rights as added) reasonable time
- Tez No: 250013
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Tezin konusu, hukuk yargılamasında (adil yargılanma hakkının bir unsuru olarak)makul sürede yargılanmadır. Tez, iki bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, genel olarakadil yargılanma hakkına ve bu hakkın unsurları olan kanunî, bağımsız ve tarafsız mahkemeönünde yargılanma, makul süre içinde yargılanma, alenî yargılanma ve hakkaniyete uygunyargılanma hakkına değinilmis, akabinde tahkim, ceza muhakemesi ve idari yargılamahukukunda adil yargılanma hakkının uygulanma alanı ele alınmıstır. Bu bölümde en son,adil yargılanma hakkının ihlali halinde basvuru yolları olarak yargılamanın yenilenmesi vehukukumuzda uygulaması olmayan anayasa sikâyeti kurumları anlatılmıstır.Tezin ikinci bölümünde, öncelikle hukuk yargılamasında sürelere kısaca değinilmis,makul süre kavramı ayrıntılı olarak ele alınmıs, makul sürenin tanımı yapılmıs, hukukiniteliği, hukuk sistemi içerisindeki yeri, hesaplanması ve bu hesaplama yapılırken Avrupa?nsan Hakları Mahkemesinin dikkate aldığı ölçütler ele alınmıs, sonrasında Türk hukukyargılamasında davaların uzama sebepleri ve bunların çözümüne yönelik öneriler getirilmeyeçalısılmıstır. Bu amaç doğrultusunda, sırasıyla mahkemeler teskilatına, hakimlere,mahkemede çalısan personele, tebligata, Yargıtay'a, avukatlara, dava sayısının çokluğuna veHukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'na iliskin sebepler üzerinde durulmus ve bunlarayönelik çözüm önerileri getirilmistir.Tezde ayrıca, konunun öneminin vurgulanması amacıyla, Yargıtay'ın is yüküne vemahkemelerdeki dava sayısının çokluğuna iliskin 2007 ve daha önceki yıllara iliskinistatistiklere yer verilmistir. Tezin en sonunda tezin yazımında yararlanılan kaynaklara yerverilmistir.
Özet (Çeviri)
The topic of the thesis, law in the trial (as an element of the right to fair trial) in areasonable time trial. Thesis, consists of two parts. In the first section, usually a fair trialrights and the right elements of the legal, independent and impartial court in front of trialwithin a reasonable time trial, public trial and equitable trial right has been mentioned,subsequently arbitration, criminal procedure and administrative jurisdiction in the law offair trial rights of the applied field covered. In this section the latest, in violation of theright to fair trial as a way to contact our legal proceedings and the application of nonrenewalof the institutions of constitutional complaint has been explained.Thesis of the second section, the first law in the trial period simply to have beendiscussed, a reasonable time concept in detail, taken up a reasonable time of the definitionmade legal nature, the legal system within the space, calculation and this calculation isdone the European Human Rights Court to consider the measures taken up, then theTurkish law causes and elongation of the trial in the case for the solution of theseproposals have been attempted. To achieve these objectives, respectively, to the organizationof courts, judges, court personnel working in, to notice, in Supreme Court, lawyers, casenumber, and the abundance of Civil Procedure Act focuses on the causes and solutions forthem have been broughtThesis also aims to highlight the importance of the issue, the Supreme Court'sworkload and the number of court cases in 2007, and relating to the abundance of statisticsfor previous years were included. At the end of the thesis is useful in the writing of thesesresources are included.