Borçlunun üçüncü kişilerdeki mal ve alacaklarının haczi
The attachment of the properties and credits of the debtor in the hands of third parties
  1. Tez No: 250012
  2. Yazar: GÖKÇE ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tezimizin konusu ?Borçlunun Üçüncü Kişideki Mal ve Alacaklarının Haczi? dir. Borçlunun üçüncü kişilerdeki mal ve alacaklarının haczinde, haczin etkisiz bırakılmasının önlenmesi için, bir muhafaza tedbiri olarak, İcra ve İflas Kanunu'nun 89. maddesi düzenlenmiştir. İcra ve İflas Kanunu'nun 89. maddesi, bu hususta İcra Müdürlüğü tarafından uygulanacak usulü ve alacaklının ve üçüncü kişinin başvurabileceği imkanları düzenlemektedir. Tezimizde, bu düzenlemeyle öngörülmüş olan sistem, verimlilik, yeterlilik ve taraflar arasındaki menfaat dengesine uygunluk bakımından incelenmiş ve uygulamada yaşanan sorunlar değerlendirilmiştir.Çalışmamız üç bölüme ayrılmış olup, ?Borçlunun Üçüncü Kişilerdeki Mal ve Alacaklarının Haczi ve Bildirilmesi? başlıklı birinci bölümde, alacak haczinin yapılması, birinci haciz ihbarnamesi, haciz ihbarının etkileri, ihtiyati haciz ve geçici hacizde İİK m.89'un uygulanması ve borçlunun üçüncü kişilerdeki taşınır mallarının haczi hususlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, üçüncü kişilerin birinci haciz ihbarnamesine karşı tutumu ve sonuçları ele alınmıştır. Son bölümde ise borçlunun üçüncü kişilerdeki bazı özellik arz eden taşınır ve alacaklarının haczine değinilmiş ve İİK'nın 89.maddesi, bazı ilgili düzenlemelerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject matter of our thesis is ?The Attachment of the Properties and Credits of the Debtor in the Hands of Third Parties?. With respect to the attachment of the properties and credits of the debtor in the hands of third parties, Article 89 of the Execution and Bankruptcy Law has been stipulated as a measure of protection in order to preserve the effect of the attachment. Article 89 of the Execution and Bankruptcy Law regulates the procedure to be applied by the Execution Office and the opportunities to be used by the creditor and the third parties. In our thesis, the system stipulated under the mentioned provision have been analyzed from the aspects of efficiency, sufficiency and suitability to the equilibrium of the mutual benefits of the parties and the problems in practice have been evaluated.Our thesis has three parts. In the first part under the heading of ?The Attachment of the Properties and Credits of the Debtor in the Hands of Third Parties and Its Notification?, the subjects of attachment of the credits; the first notice of attachment; the effects of the notice of attachment; the implementation of the Article 89 in the cautionary attachment and temporary attachment and the attachment of the movables of the debtor in the hands of the third parties have been evaluated. In the second part we have dwelled on the subject of the approach of the third party against the notice of attachment and its results. In the final part we have dwelled on the subject of the attachment of some special movables and credits of the debtor in the hands of the third parties and the Article 89 of the Execution and Bankruptcy Law has been compared with some other relevant provisions.