Türk Mukavemet Teşkilatı
Turkish Resistance Organization
- Tez No: 250018
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI ERHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 600
Özet
Kıbrıs adası, Doğu Akdeniz bölgesinde sahip olduğu stratejik konumdan dolayı yüzyıllardan beri çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Kıbrıs Türk toplumu ve Kıbrıs Rum toplumu ise ada yönetiminin İngiltere'ye geçtiği 1878'den itibaren Rum toplumunun Enosis isteği nedeniyle, 1950'lerin başına kadar hep karşı karşıya bulunmuştur. 2. Dünya Savaşı sonrası dünya konjonktüründe sömürgelerin bağımsızlıklarını kazanma sürecine girilmesi nedeniyle, 15 Ocak 1950'de Rum toplumu tarafından Enosis plebisiti geçekleştirilmiştir. Bu plebisitin ardından 1954 yılında Kıbrıs Rum toplumunun Yunanistan ile birlikte diplomatik ve siyasi alanda başlattığı mücadele, 1955'te silahlı mücadele ile birlikte yürütülmüştür.Kıbrıs Rum toplumunun Enosis isteği ile özellikle 1 Nisan 1955'te EOKA örgütünün İngiliz Yönetimi'ne karşı başlayan silahlı mücadele, Kıbrıs Türk toplumunda derin bir güvenlik ve gelecek endişesi yaratmıştır. EOKA şiddeti karşısında Kıbrıs Türk toplumu içinde 1955'ten itibaren direniş örgütleri kurmuş, ancak kurulan örgütler herhangi bir destekten mahrum, disiplinsiz ve dağınık oldukları için etkili olamamışlardır Bu nedenle, Kasım 1957'de yine Kıbrıs Türk toplumu liderlerinin bazılarının öncülüğünde, TMT kurulmuştur.TMT, Kasım 1957'de Kıbrıs Türk toplumu içinde kurulmasının ardından, kuruluşundan 9 ay sonra Türkiye'nin tam denetimine girmiş ve organize edilmiştir. TMT, Ağustos 1958'den 1963'e kadar gayri nizami harp yöntemlerine göre çalışan, gizli bir yeraltı direniş örgütü olmuştur. 21 Aralık 1963 tarihinden itibaren ise yerüstüne çıkarak, Kıbrıs Türk toplumunun yarı- silahlı askeri gücü haline gelmiştir. Örgüt, 1976'dan itibaren ise Kıbrıs Türk toplumunun oluşturduğu politik oluşumun yasal askeri kuvveti haline dönüştürülmüştür. TMT örgütünün varlığını 1976'ya kadar sürdürmesi ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'na dönüştürülmesi, Türkiye'nin denetiminde olduğu için olmuştur.
Özet (Çeviri)
Cyprus island has hosted various civilizations due to its strategic location on the Eastern Mediterranean region. Turkish Cypriote Community and Greek Cypriote Community confronted each other due Enosis of the Greek Community, since the transfer of the island's government to the British on 1878. Enosis plebiscite was realized by the Greek Cypriotes on January 15, 1950 based on liberation processes stemming out from the world conjuncture after the 2nd World War. Diplomatic and political campaigns started in collaboration by Greece and Greek Cypriotes after the plebiscite continued in parallel to armed struggle as of 1955.Armed struggle started by EOKA against British Administration on April 1, 1955 which was based on the Enosis wish of Greek Cypriotes created a deep security concern and doubt for the future in the Turkish Cypriote Community. Turkish Cypriotes organized resistance organs against EOKA atrocities as of 1955. However these undisciplined, scattered organs deprived of any support were not successful enough. TMT was therefore established on November 1957 by some of Turkish Cypriote Community leaders.TMT was completely supervised and organized by Turkey 9 months after its establishment. TMT was an illegal, underground resistance organ working according to unconventional warfare methods from August 1958 to 1963. It revealed itself as of December 21, 1963 and turned out to be a paramilitary force of the Turkish Cypriote Community. This organization was transferred to a legal military force as of the political system set out by Turkish Cypriotes as of 1976. The continuation of TMT till 1976 and its reorganization as Security Forces Command is related to Turkish supervision.