Özel amaçlı yabancı dil öğretim programı'nın değerlendirilmesi üzerine bir çalışma (Kara Harp Okulu örneği)
A sudy on language for specific purposes program evaluation(Turkish Military Academy case)
  1. Tez No: 250019
  2. Yazar: GONCA ALTMIŞDÖRT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLVAHİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 415
Özet
Bu çalışma, Kara Harp Okulu (KHO) mevcut Özel Amaçlı Yabancı Dil Programı'nın, mezunların dil gereksinimlerini ne derece karşıladığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda, Kara Harp Okulu Özel Amaçlı İngilizce Programı'nın, Özel Amaçlı Yabancı Dil Öğretimi esasları çerçevesinde değerlendirmesi sağlanmıştır.Çalışmada, Özel Amaçlı Yabancı Dil Öğretimi ile ilgili alan yazın taraması yapılarak, bu öğretim programında öne çıkan özellikler saptanmıştır. Ayrıca, KHO Özel Amaçlı İngilizce Programı'nı değerlendirmek amacıyla, program değerlendirmeyle ilgili kuramsal tartışmalar ve uygulamalar ele alınarak program değerlendirme modelleri üzerinde çalışılmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında bu çalışmada kullanılmak üzere bir ?Program Değerlendirme Modeli? oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating to what degree Turkish Military Academy (TMA) English Program, which is adressed as an English for Specific Purposes Program (ESP), meets the job-related English needs of Military Academy graduates. For this purpose, TMA English Program is also evaluated via a ?Program Evaluatiom Model?, which is constructed for this study, to see to what extent it is compatible with the basic premises of ESP.To implement the study, first of all, the literature on ESP is reviewed and the significant features of this program are listed. Moreover, in order to carry out TMA ESP Program evaluation, the theoretical discussions and practical applications on program evaluation were studied, and program evaluation models were examined. In the light of the data gathered, a ? Program Evaluation Model? is developed to be used in this study.