Mekki surelerde hoşgörü
Hoşgörü in meccan sections of the Koran
  1. Tez No: 250026
  2. Yazar: İCLAL EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırma, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu ve önemi, amacı ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir.Araştırmanın ilk bölümünde hoşgörü kelimesinin etimolojik analizi ve anlamı üzerinde durulmuş, hoşgörü ile eşanlamlı olduğu düşünülen bazı kelimelere yer verilmiş ve bu kelimelerle hoşgörü arasındaki ilişki ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. İlk bölümün sonunda hoşgörü ile eşanlamlı olarak bilinen kelimelerin arasında farklılıklar bulunduğu sonucuna varılmıştır.Araştırmanın ikinci bölümünde Mekki-Medeni sure tanımları ve Mekki-Medeni surelerin özellikleri incelenerek Mekki sureler tasnif edilmiştir. Yapılan tasnif içerisinde hoşgörü ile ilgili kelimeler Mekki sureler bağlamında ortaya konularak, Mekke döneminde Hz. Peygamber'in hoşgörüsü ifade edilmiştir.Sonuç kısmında ise Kur'an'ın Mekki surelerinde hoşgörünün somut bir şekilde yer almadığı; Mekki surelerde insandan beklenen yüksek ahlaki değerlere dayalı tutum ve davranışlardan biri olarak hoşgörüyü de içine alan temel hakların ön planda tutulduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research is composed of introduction, two sections and the conclusion parts. In the introduction part, the information about the topic and importance of the research, its aim and method are given. In the first section of the research, the etymological analysis and the meaning of the word `hoşgörü? are emphasized, some other words which are considered to have the same meaning with `hoşgörü? were given place and the relation between these words and `hoşgörü? was tried to be deduced. At the end of the first part, the conclusion that there are differences between `hoşgörü? and the words being considered to have the same meaning with `hoşgörü?, were reached. In the second section of the research, examining the definitions of Meccan- Civil Section of the Koran and the features of Meccan- Civil Section of the Koran, Meccan Sections of the Koran were classified. In this classification, the words related to `tolerance? were presented within the context of Meccan Sections of theKoran, the tolerance of Mohammed in Mecca period was expressed Finally, in the conclusion part, the conclusion that the `hoşgörü? did not concretely take place in Meccan Sections of the Koran, basic rights including tolerance which is one of the manners and attitudes expected from human beings that base on high ethical values were prioritized in Meccan Sections of theKoran.