Elektronik haberleşme alanında kişisel verilerin özel hukuk hükümlerine göre korunması
The protection of personal data according to private law provisions in the electronic communication.
  1. Tez No: 250034
  2. Yazar: HAYRUNNİSA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
Kişisel verilerin korunması alanında ilk uluslar arası çalışma, OECD ve Birleşmiş Milletler tarafından gerçekleştirilmiştir. Daha sonra Avrupa Birliği kişisel verilerin korunması alanında genel düzenleme niteliğinde olan Veri Koruma Direktifi'ni çıkarmıştır. Bu direktiften sonra, Telekomünikasyon Alanında Kişisel Verilerin Korunması Direktifi ve nihayet Elektronik Haberleşme Alanında Kişisel Verilerin ve Özel Hayatın Korunması Direktifi çıkarılmıştır. Söz konusu Direktif diğer Direktiflerin bir araya getirilmiş halidir. Bu Direktif'de, Kişisel verilerin işlenmesi ile ilgili birçok soruna cevap verecek düzenlemeler bulunmaktadır.Elektronik haberleşme alanda kişisel verilerin korunması, son dönemlerde önem arz eden konular arasındadır. Haberleşme araçlarında teknolojide yaşanan gelişmeler sonrası önemli bir artış ve çeşitlilik yaşanmaktadır. Haberleşme eskiye nazaran günümüzde özel işletmeciler tarafından sağlanmaktadır. İşletmeciler, abonelerle yaptıkları sözleşmeler çerçevesinde abonelere ait kişisel verileri işlemektedirler. Toplanan kişisel verilerin elektronik haberleşme alanında kullanılması, işletmecilerin hukuka aykırı davranışları sonucu abonelerin kişilik haklarını ihlal edebilmektedir. İhlal şekilleri arasında kişisel verilerin, işletmeciler tarafından abonelerin izinleri olmadan abone rehberlerinde, işletmecinin reklamlarında kullanılması ve büyük marketlerin müşteri hizmetlerine pazarlanması örnek olarak gösterilebilir.Kişisel verilerin korunması, Türk Medeni Kanunu'nun 24'de düzenlenen özel hayatın korunması alanı doğrudan ilgilendirmektedir. Çünkü kişisel veriler, abonelerin tanınmasını sağlayan onların özel yaşamlarını ortaya koyan bilgilerdir. Söz konusu verilerin hukuka aykırı işlenmesi, sözleşme öncesi sorumluluğu, sözleşme ve haksız fiil hükümlerini ihlal edebilmektedir. Bunların sonucu Türk Medeni kanununda belirtilen imkânlara dayanabilirler. Bunlar Tespit, Durdurma, Önleme, Sebepsiz Zenginleşme ve Gerçek olmayan Vekâletsiz İş Görme davalarıdır. Kusuru şart koşan davalar arasında, Maddi ve Manevi tazminat davalarıdır. Taraflar gerçek ve tüzel kişiler olabilir. Dava açılabilmesi için Türk Medeni kanununda belirtilen özel yetkili mahkemenin yanı sıra genel yetki kuralları da uygulanır.
Özet (Çeviri)
The first international step in the area of the protection of personal data was taken by OECD and United Nations. Subsequently, European Union implemented the Data Protection Directive which is a general regulation in the area of the protection of personal data. After this Directive, Directive for the protection of personal data in the telecommunications sector and Directive for the protection of personal data and privacy in the electronic communications sector were implemented. Directive for the protection of personal data and privacy in the electronic communications sector is the combination of the other Directives. In this Directive, there are regulations which will respond to many problems concerning the processing of personal data.The issue of the protection of personal data in the electronic communications sector is of great importance nowadays. Thanks to the technological developments, a great deal of increase and diversity are seen in the means of communication. Today, communication is provided by the private operators. Operators are processing personal data that belong to the subscribers within the framework of the contracts that they make with the subscribers. The usage of the collected personal data in the area of electronic communications can violate the individual rights of the subscribers as a result of unlawful behaviours of the operators. The usage of personal data in the subscription directories and in the advertisements of the operator without any permit of the subscribers and the marketing of big markets to the customer services can be shown as an example among the infringement ways.The protection of personal data pertains to the protection of privacy directly which is regulated in the article 24 of the Turkish Civil Code. Because personal data are information which provide the recognition of the subscribers and display their private lives. The unlawful processing of these data can violate the provisions of pre-contract responsibility, contract and tortious act. They can rely on the opportunities which are specified in the Turkish Civil Code. These cases are ?Declatory, Stopping, Preventive, Unjust Enrichment and Agency without Specific Authorisation Actions?. Civil suit for non-pecuniary damages and civil suit for pecuniary damages are the cases which stipulate fault. The parties can be either real persons or juridical persons. In order to file a suit, the rules of special competence specified in the Turkish Civil Code as well as the rules of general competence are applied.