Elektronik haberleşme sektöründe kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in electronic communication industry
  1. Tez No: 451472
  2. Yazar: AYŞE ÇİĞDEM AYÖZGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ, PROF. DR. MEHMET TUFAN ÖĞÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Haberleşme özgürlüğü, temel haklardandır ve kişilere serbestçe geliştirebileceği özel bir hayat alanı sağlar. Kişi, bu özel hayat alanında kendi kişisel verilerini de üretir. Bu bakımdan özel hayatın gizliliğinin korunması, haberleşmenin gizliliğinin ve kişisel verilerin korunmasını da kapsar.Teknolojik gelişmeler ile birlikte elektronik haberleşme hayatın her alanına etki etmektedir. Elektronik haberleşme yoluyla elde edilen verilerin ticari, siyasi, reklam vb. amaçlar için veri sahibinin rızası olmaksızın işlenmesi, saklanması ve aktarılması kişilik hakkı ihlali anlamını taşır.Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği düzeyinde hazırlanan hukuki düzenlemelerdeki kişisel verilerin korunması yönünde atılan adımlar doğrultusunda Türkiye'de geç de olsa Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun yürürlüğe girmiştir. Bunun yanında elektronik haberleşme sektörüne yönelik kişisel verilerin korunmasına ilişkin düzenlemeler de mevcuttur. Çalışmamızda uluslararası ve ulusal hukuki düzenlemelerin birçoğu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The freedom of communication is one of the fundamental rights and provides a private sphere of life that person can advance freely. People also generate their personal data within this private sphere. In this regard, the protection of the privacy includes the protection of the privacy of communication and personal data. Electronic communication has an impact on all areas of life through technological development. Processing, storeing and transmissing of the personal data for commercial, political or advertising etc. Purposes, of which has been obtained via electronic communication, without consent of data subject means violation of the personal right. In line with the United Nations, Council of Europe and European Union, Data Privacy and Protection Regulations, the General Personal Data Protection Law is finally in force in Turkey. Besides, there are also some other regulations related with the protection of personal data in electronic communication sector. In this study, most of international and national laws and regulations will be analised.