Farklılıklar ve tanınma talepleri karşısında liberal kavram ve ilkelerin değerlendirilmesi
Assesment of the recognition demands of differences against liberal concepts and principles
  1. Tez No: 250038
  2. Yazar: FATMA İREM ÇAĞLAR GÜRGEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLRİZ UYGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Çalışmada genel olarak farklılıkların tanınma taleplerine liberallerin nasıl cevap verdikleri değerlendirilmektedir. Tezin ilk bölümünde farklılık anlayışları ve tanınma kavramının çeşitli düşünürler tarafından nasıl ele alındığı ortaya konulmaktadır. İkinci bölümde farklılıkların tanınma taleplerine ilişkin nötrlük temeline dayalı liberal ilke ve kavramlar ele alınmıştır. Bu bağlamda öncelikle John Rawls, Charles Larmore'un düşünceleri doğrultusunda liberal nötrlük yaklaşımlarına yer verilmiştir. Daha sonra liberal tolerans ilkesinin tarihte ve günümüzde farklılıkların tanınma taleplerine nasıl cevap verdiği eleştirilen bir bakışla ele alındıktan sonra liberal tolerans ilkesine alternatif olarak saygı değeri ele alınmıştır. İkinci bölümünün son kısmında Rawls ve Ronald Dworkin'in düşünceleri bağlamında nötrlük ve farklılıklarla ilişkili olarak liberal eşitlik ilkesine değinilmektedir. Çalışmanın son bölümünde farklı iyi anlayışlarına karşı devletin nötr tutumuna alternatif olarak geliştirilen liberal mükemmelcilik yaklaşımına yer verilmektedir. Bu bölümde öncelikle mükemmelcilik kavramı ele alınmaktadır. Daha sonra liberal mükemmelcilik kavramı Joseph Raz ve Will Kymlicka'nın düşünceleri etrafında tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The dissertation is an evaluation of the responses of liberal thinkers to the question of differences and recognition claims. In chapter one, the different approaches to the concepts of difference and recognition is examined. In chapter two, the liberal account of neutrality concept is discussed, in particular the arguments of John Rawls and Charles Larmore. After discussing the liberal neutrality approaches to the demands of differences, toleration based liberal thoughts are examined. Then the respect is proposed as an alternative to the principle of liberal toleration. At the end of the second chapter the principle of liberal eqaulity is disscussed on the ground of the theories of Rawls and Ronald Dworkin. Finally, in chapter three, liberal perfectionist approaches -in particular the arguments of Josepf Raz and Will Kymlicka- to the issue of cultural differences are addressed.