Türk Medeni Kanunu'nun 195-201 maddeleri çerçevesinde evlilik birliğini korumaya yönelik önlemler
Precautions on protection of marriage union under Turkish Civil Code Article 195-201
  1. Tez No: 250037
  2. Yazar: AYÇA ZORLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Tezin konusu, Medeni Kanun md. 195- 201'de yer alan evlilik birliğini korumaya yönelik önlemlere ilişkin bilgi vermektedir. Tez, dört bölümden meydana gelmektedir.Birinci bölümde, evlilik birliğinin korunmasına ilişkin genel bilgiler verilmiştir. Bu amaçla evlilik birliğinin ne olduğu, nasıl korunacağı ve eşlerin evlilik birliğindeki yükümlülükleri, bu önlemlerin hukuki niteliği üzerinde çalışılmıştır.İkinci bölümde, hakimin evlilik birliğini korumak amacıyla müdahalesinin koşulları ve hakimin alabileceği genel önlemlerin neler olduğu belirtilmiştir.Tezin üçüncü bölümünde, Medeni Kanun'da düzenlenen evlilik birliğini korumaya yönelik münferit önlemler açıklanmıştır. Tezin ana kısmını oluşturan bu bölümde bu önlemlerin neler olduğu üzerinde ayrıntılı bir şekilde çalışılmıştır.Dördüncü bölümde ise, 4320 sayılı Kanun'da yer alan evlilik birliğini korumaya yönelik önlemler hakkında bilgi verilmiş ve bu önlemlerin Medeni Kanun'da yer alan önlemler ile karşılaştırması yapılmıştır.Toplumun temeli olan evlilik birliğinin koruması çok önemlidir. Tezin amacı, evlilik birliğinde meydana gelen değişiklikleri anlatarak, evlilik birliğinin önemini ortaya koymaktadır. Evlilik birliğinin önemi dolayısıyla korunmasına çalışılmalıdır, bu bakımdan evlilik birliğini korumaya yönelik önlemler çok iyi anlaşılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The topic of the thesis is giving information about precautions o protection of marriage union that is place in Turkish Civil Code Article 195- 201. the thesis is occurred by four chapters.In the first chapter; the general information about protection of marriage union is given. For this purpose, what the marriage union is, how it is protected, duties of spouses at marriage union, the character of these precautions is been worked on.In the second chapter; intervention conditions of judge for protecting marriage union and what the general precautions can be taken by judge is determined.In the third chapter of thesis; the special precautions for protecting marriage union which is legislated in Turkish Civil Code are explained. This chapter is the main part of thesis. In this chapter it is worked on what these precautions are very detailed.In the fourth chapter; information about precautions for protecting marriage union which are placed in 4320 numbered Law is given and there is a comparison between precautions in Turkish Civil Code and 4320 numbered Law.Protection of marriage union which is the base of society is very important. The purpose of the thesis is showing the importance of marriage union by telling the differences at marriage union. Because of the importance of marriage union; it is tried to be protected, for this the precautions for protecting of marriage union must be understood very well.