Modern Suriye hikâyesinde konu (1946-1967)
Subject in modern Syrian short story (1946-1967)
- Tez No: 250054
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN AYTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Modern Suriye hikâyesinde işlenen konuların ele alındığı bu çalışma, Suriye'nin bağımsızlığını kazandığı 1946 ile Arap-İsrail savaşının yaşandığı 1967 arasıyla sınırlandırılmıştır. Bu dönem, Suriye'de hikâyenin, edebiyatın diğer türlerine göre ön plana çıktığı ve gelişme kaydettiği bir dönemdir.Çalışma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu ve amacıyla ilgili bilgiler verilmiştir. Ayrıca Suriye'nin son yüzyıldaki yakın siyasî tarihi hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Suriye'de modern hikâyenin doğuş ve gelişme seyri ele alınmış modern hikâyenin öncü çalışmalarının ilk görülmeye başlandığı XIX. yüzyıl ortalarından itibaren hikâyenin ortaya çıkışına etki eden faktörler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, asıl konu olan 1946?1967 yılları arasında Suriye'de modern hikâyede ele alınan konular işlenmiştir.Suriye'de hikâye yazıcılığına ilginin arttığı bağımsızlık (1946) sonrası dönem, hikâyede bir dönüm noktası olmuştur. Bu dönemde ülkenin sürüp giden çalkantılı atmosferinde siyasî ve sosyal amaçlara ulaşmada, döneminin ifade dili olarak hikâye ön plana çıkmıştır. Ülkenin siyasî ve toplumsal şartları sonucu ortaya çıkan ideolojik kamplaşmalar, fikri mücadeleler ve siyasî çekişmeler ortamında hikâye, propaganda amaçlı mesaj vermeye uygun yapısıyla tercih edilmiştir. Suriye'nin bağımsızlığı sonrasında, bir yandan modernleşme ve kalkınma hamlesinin etkisiyle görülen toplumsal değişim ile diğer yandan siyasî bunalımlar ve istikrarsızlık nedeniyle hikâyede vatan sevgisi, Filistin sorunu, kadınların sorunları, aşk, kuşak çatışması, feodal yapı, bireysel sorunlar ve batıl inançlar gibi çok çeşitli konular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study addressing the subjects have been handled in modern Syrian story, was limited between 1946 when Syria acquired its independece and 1967 when the Arab-Israeli war took place. This period was a period in which story came to the forefront compared to other kinds in Syrian literature and showed improvement.This study consists of one introduction and two parts. In the introduction, information about the subject and purpose of the study was provided. Also a brief information about the recent political history of Syria during the last century was given. In the first part, the emergency and development course of modern story in Syria was discussed and the factors influencing the emergence of story since the first pioneer works was encountered in the middle of the 19th century. In the second part, the main topic was handled which is the subjects have been handled in modern Syrian story between 1946 and 1967.The post-independence period (1946) in which interest in narrating had increased, was a milestone in story. During this period, story came to the front place as an expression instrument in reaching political and social goals in the turbulent atmosphere of the country. Story was preferred in the environment of ideological cliques, intellectual struggle and political conflicts as a result of the political and social conditions of the country, because of its structure suited to give messages with a propaganda purpose. After the independence of Syria, on one hand the social change seen under the influence of modernization and development boom and on the other hand many different topics such as love of country, Palestine problem, the problems of women, love, generation clash, feodal structure, personal problems and superstitions are handled in story because of political crises and instability.