Velîd İhlâsî'nin hikâyeciliği
The short stories of Walid Ikhlasi
- Tez No: 552408
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAZIM ÜRÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Modern Arap edebiyatına baktığımız zaman hikâye türünün, modern şekli ile Arap edebiyatına girmesinde Suriyeli yazarların büyük katkıları olduğunu ve öncü bir rol oynadıklarını görmekteyiz. Hikâye, bir edebi tür olarak Suriye toplumu temelinde ilk dönemlerde büyük bir kabul görmese de sonraki dönemlerde çok yaygınlaşmış ve hatta zaman zaman kitap sayısı bakımından şiir türünü geçmiştir. Suriye'deki hikâyeyi teorik olarak ele alan kitaplara baktığımızda, hemen hemen her kitapta Velid İhlasî'den bir hikâye öncüsü olarak bahsedilmektedir. Bu da İhlasî'nin bir hikâye yazarı olarak önemini göstermektedir. Fakat bu kadar önemli olmasına rağmen Velid İhlasî'nin hikâyeciliği ile alakalı kapsamlı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu konuda daha önce yapılan çalışmalar, Velid İhlasî'nin bir kitabında mekân veya zaman gibi kısıtlı çalışmalardır. Bu nedenle çalışmamızdaVelîd İhlâsî'nin hikâyeciliğini incelemeye karar verdik. Bu çalışmada Velîd İhlâsî'nin hikâyeciliğini hem tematik hem de teknik bakımdan ele aldık. Bir hikâye yazarı olarak Velid İhlasî'nin önemini ortaya koymaya çalıştık. Bu çalışmanın cevaplamaya çalıştığı en önemli sorular ise şunlardır; Velid İhalasi, hikâyelerinde hangi konuları işlemiş, nasıl ele almış, ne kadar gerçekçi bir biçimde işlemiş, işlediği sorunlara çözüm önermiş mi, yoksa sorunları yansıtmakla mı yetinmiş? Öte yandan hikâyelerdeki şahıs kadrosu, anlatıcı ve anlatıcının bakış açısı, zaman, mekân, dil ve üslup da bu çalışmada ele alınan önemli konulardandır. Bu çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde genel olarak hikâyenin ortaya çıkışı, Arap Edebiyatı'nda hikâyenin başlangıcı ve Suriye'de hikâye konularını detaylı bir şekilde anlattık. Sonra Velid İhlasî'nin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri ile ilgili bilgiler verdik. Birinci bölümde Velid İhlasî'nin hikâyesindeki temaları ve konuları ele aldık. Hikâyelerde işlenen konuların çeşitli olması dikkat çekerken işlenen konuların en önemlisi şunlardır: yönetim sorunları, rüşvet, fakirlik, dolandırıcılık, hırsızlık, fuhuş, göç, kadınların eğitimi, II dünya savaşı, Fransız işgali, Filistin sorunu ve batıl inanç. İkinci bölümde Velid İhlasî'nin hikâyelerini teknik açıdan inceledik. Bu bölümde şahıs kadrosu, dil ve üslup gibi başlıklar yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise; zaman ve mekân başlıklarını inceledik. Bu üç bölümün her birine teorik bir giriş ile başladık. Ve son olarak bütün çalışmayı özetleyen ve elde ettiğimiz sonuçlarını gösteren sonuç bölümü ile çalışmamızı bitirdik.
Özet (Çeviri)
Walid Ikhlasi is one of the few Syrian writers who has written in more than one genre in recent times. Creatively, he excels in all genres equally. He is considered a pioneer for his industrious and prolific creativity in writing drama, short stories, as well as novels. This study aims to explore the depth and breadth of literary genius that is exhibited in Ikhalasi's short stories. The analyses undertaken in this study include all the published stories of Walid Ikhlasi, starting with his book“Stories”in 1963, and ending with the“Life and Alienation, etc.”in 1998. The range and variety of topics that Ikhlasi writes about in his stories shows his depth of insight into the human condition and its many challenges . His stories are an important example of daily life in Syrian society in important periods of Syrian modern history. Some of the topics are about Syrian nationhood, such as the French occupation, the Palestine issue, while other stories include social issues such as poverty, the deterioration of social justice, the spread of corruption, among others. One outstanding contribution to Syrian literature is the way Ikhlasi develops his characters through the challenges presented by the complex twists and turns of his narratives. This development of characters in the short space afforded by the genre of a short story shows Ikhalasi's true genius. The most important feature of his writing, technically, is his use of techniques that clearly indicate that he categorically rejects the fixed form of narrative art. His approach is always experimental. This study makes an important contribution to the body of literary criticism that exists about Ikhlasi by focussing on his craftsmanship as a short story writer. This aspect of his work had been neglected so far and this study aims to address this gap in the available body of knowledge about Walid Ikhlasi.