Türkiye'de uygulanan yatırım teşvikleri ve Diyarbakır bölgesinde bir araştırma
The incentives that are applied in Turkey and a case study in Diyarbakır region
  1. Tez No: 250088
  2. Yazar: YASEMİN ÖZDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM BEYAZIT ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada yatırım ve teşvik kavramının ne olduğu, teşviklerin Türkiye'de nasıl uygulandığı ile ekonomik etkileri üzerinde durulmuştur. Ayrıca AB'de ve Türkiye'nin AB'ye üyeliği sürecinde ortaya çıkan bölgesel dengesizliklerin giderilmesinde Diyarbakır ilinde uygulanan teşviklerin algılanması, etkileri ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Ticaret ve Sanayi Odalarının bölgede uygulanan teşviklerin bölgesel kalkınmada etkisinin yeterliliği konusundaki görüşleri incelenmiştir.Birinci bölümde, yatırım kavramı ve çeşitleri ile ilgili genel bilgiler verilmiş, hemen arkasından İkinci bölümde teşvik kavramı açıklanmış ve teşvik sistemi ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca Bölgesel kalkınmada önemli bir etken olan sanayilerin gelişimi ve sanayilere yönelik desteklerden bahsedilmiştir. Avrupa Birliği'nde uygulanan teşvik sistemi ile günümüzdeki teşvik sistemi karşılaştırıldığında ortaya çıkan eksiklikler de araştırılmıştır.Son bölümde Diyarbakır ili ekonomik ve mali durumu hakkında bilgi verilmiş, işletmelerin işlevsel ve kurumsal yapıları, teşviklerin firmalar üzerindeki etkisine yönelik anket sorularının sonuçları yorumlanmış ve bu sonuçlar dikkate alınarak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of investments and incentives, how incentives are implemented in Turkey and their effects on economics are emphasized. Also, effects of incentives and promotions on eliminating of regional disparities in Diyarbakır region, during the Turkey?s EU membership process and opinions of Chamber of Industry and Commerce that are located in South Eastern Anatolia about the effects of incentives that are applied on the regional development process; are examined.In the first section, general information about concept and variations of investments is given, in the second section the concept of incentives is explained and incentive system is covered in detail. Also development of industry; that is an important factor of improvement of regional development and support for the industry is mentioned. Incentive system that is applied in European Union and incentive system that is applied in our country are compared, and deficiencies in our system are investigated.In the last section, economic and financial situation of Diyarbakır is mentioned and results of the survey questions about the functional and institutional structures of business enterprises and effectiveness of incentives on companies are interpreted, and recommendations based on these results are involved.