Osmanlı hariciyesinde gayrimüslimler (1836-1876)
Non-muslims in the ottoman foreign affairs (1836?1876)
  1. Tez No: 250096
  2. Yazar: MUSA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 376
Özet
Osmanlı Hariciyesinde Gayrimüslimler (1836-1876) adını taşıyan doktora tezimiz Hariciye Nezareti'nin kuruluşunu, gelişim sürecini, Gayrimüslimlerin bu kuruma kabul edilme nedenlerini konu edinmiştir. Ayrıca Hariciye Nezareti'nde istihdam edilen Gayrimüslimler hakkında genel ve spesifik bilgiler verilerek değerlendirmelerde bulunulmuştur.Tezin birinci bölümü Babıali Tercüme Odası'nın kuruluşu, 1821 Rum İsyanı ile tercümanlık hizmetinden tasfiye edilen Fenerlilerin diplomasi alanında yeniden istihdamları, Hariciye Nezareti'nin kurulması, Tanzimat dönemi boyunca geçirdiği değişimler ve merkez kalemlerinde görev alan gayrimüslim memurlar konuları irdelenmiştir.İkinci bölümde, 1821 yılında faaliyetlerine son verilen Osmanlı ikamet elçiliklerinin yeniden açılması meselesine değinildikten sonra diplomat olarak hizmet eden Gayrimüslim elçiler, maiyet memurları ve şehbenderler hakkında bilgi verilmiştir.Tezimizin son bölümü ise Hariciye Nezareti'nde Gayrimüslim memur istihdamının ana nedenleri ve bu memurların sosyo-kültürel alt yapıları konularına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the establishment of foreign ministry in the Ottoman State and its stages of development and seeks to offer the reasons for the admission of the Non-Muslims Ottoman subjects into diplomatic service. It also focuses on Non-Muslim employed in the diplomatic service by giving detailed information and tries to reach effective results in over all study.The first chapter explicate the formation Translation Office at Sublime Porte, which served rather as school than a translation bureau and played significant role in training embassy secretaries, re-employment of the Phanariots, who were dismissed from the service of interpreting as a result of Greek Revolt of 1821, and establishment of the foreign ministry, its progress and developments throughout Reform Period ( called Tanzimat) as well as Non-Muslims clerks employed in the offices of central organization.The Second Chapter addresses the issue of re-inauguration of the Ottoman permanent embassies decommissioned in 1821 and Non-Muslims ambassadors served as diplomat, their entourages and embassy officials and consuls (şehbender).The Last Chapter devoted to reveal of main reasons lay behind the Non-Muslims? employment in the diplomatic service right along with their social, cultural, political and family backgrounds.