Evli bireylerin sahip oldukları iletişim çatışması türü, romantik kıskançlık ve duygusal zeka düzeylerinin evlilik doyumları üzerine etkisi
The effect of tendency of conflict in communication, , level of romantic jealousy and emotional intelligence on the marriage satisfaction of spouses
- Tez No: 250099
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu araştırmanın amacı evli bireylerin evlilik doyumlarını; iletişim çatışmaları eğilimi, duygusal zeka ve romantik kıskançlık düzeyleri ile cinsiyet ve evlenme biçimleri açısından incelemektir. Araştırmada İletişim Çatışması Eğilimi Ölçeği, Bar-On Duygusal Zeka Ölçeği, Evlilik Yaşamı Ölçeği, Romantik Kıskançlık Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Örneklem, 921 evli bireyden (482 kadın, 439 erkek) oluşmuştur.Veriler, korelasyon, cinsiyet (2) X Evlenme türü (2) bağımsız örneklem grubu desenine uygun yapılan çok değişkenli katışık varyans (MANCOVA) ve aşamalı (stepwise) regresyon analizleri kullanılarak incelenmiştir.Sonuçlar erkeklerin ve görücü usulü evlenenlerin iletişim çatışmalarına girme eğilimlerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Erkeklerde aktif çatışma, kadınlarda ise kişilik özellikleri boyutları daha yüksek olarak bulunmuştur.Kadınların duygusal zeka düzeylerinin bağımsızlık ve girişkenlik boyutları dışında erkeklerden daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Flört ederek evlenenler daha yüksek duygusal zeka puanlarına sahip olarak bulunmuştur.Sonuçlara göre, flört ederek evlenen kadınlar, görücü usulü evlenenlere göre; görücü usulü evlenen erkekler de, flört ederek evlenenlere göre daha kıskançtır.Flört ederek evlenenlerin evlilik doyumları daha yüksek bulunmuştur. Flört ederek evlenmiş kadınlar, aynı şekilde evlenmiş erkeklere göre evliliklerinden daha fazla doyum almaktadır. Kadınlarda evlilik doyumunu en iyi yordayan değişken, kişilik özellikleridir. Kişilerarası ilişkiler, girişkenlik ve özfarkındalık boyutlarının evlilik doyumunu azalttığı; pasif-tümden reddetme ve tümden-reddetmenin ise arttırdığı gözlenmiştir. Flört ederek evlenen kadınlarda genel ruh hali, evlilik doyumunu en iyi yordayan değişkendir.Erkeklerde dürtü kontrolünün evlilik doyumunu azalttığı gözlenmiştir. Flört ederek evlenmiş erkeklerde esneklik; görücü usulünde ise aktif önyargı doyumu en iyi yordayan değişkenlerdir. Flört ederek evlenen erkeklerde kıskançlığın evlilik doyumunu azalttığı, görücü usulünde ise arttırdığı yönünde bir bulguya ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyse the marriage satisfaction of spouses in the context of tendency of conflict in communication, emotional intelligence, level of romantic jealousy, sex and different types of getting married.In the research, Conflict Tendency Scale, Bar-On Emotional Quotient Inventory,, Marital Satisfaction Scale, Romantic Jealousy Scale and a Demographic Information Form have been employed. Samples are made out of 921 married individuals (482 women and 439 men). The yielding data?s were analyzed with usage of Correlation, Sex (2) X Types of Getting Married (2) carrying out multivariate mixed variance (MANCOVA) in line with the pattern of independent samples group and employment of stepwise regression analysis.The results show that men and couples married according arranged-marriage-style are more likely to experience tendency of conflict in communication. Men?s active conflict and women?s personal trait scores are both high in scales.Except for independence and assertiveness subscale scores, the level of emotional intelligence is stronger in women than men. Couples who date before getting married are found to score more emotional intelligence points.The results point out that, women who date before getting married are more jealous then women who get married according to arranged-marriage-style and men who get married according to arranged-marriage-style are more jealous then their counterparts who date before getting married.The spouses who date before getting married are ranked higher in regard to marriage satisfaction. Women who date before getting married are more satisfied with their marriage then men who follow the same procedure. The strongest variable indicating women?s satisfaction in marriage is her personal traits. Where the level of interpersonal relationships, assertiveness, and self-awareness cuts down the satisfaction in marriage, passive-antithetical and antithetical conflict increases it. General mood is the strongest indication of the level of satisfaction in marriage for women who date before getting married.Impulse controlling cuts down the satisfaction in marriage for men. Flexibility for men who date before getting married and active- labeled conflict for men who get married according to arranged-marriage-style are strongest indicators of the level of satisfaction in marriage. It has been found that jealousy cuts down the satisfaction in marriage for men who have date before getting married, whereas it leads to increase in satisfaction in marriage for men who get married according to arranged-marriage-style.