Anadolu'da bulunan Yeni Asur Devri tabletleri
Neo-Assyrian Cuneiform textes found in Anatolia
- Tez No: 250100
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sümeroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Anadolu'da bulunan Yeni Asurca tabletler, buluntu yerleri, eski adları, bibliyografyaları ve bütün bu bilgilerin sentezlendiği bir harita çalışması ile sunulmuştur.Yeni Asur dönemi kral yıllıkları doğrultusunda Anadolu'da Asur Devleti'nin etki alanı içerisinde bulunan, Que (Çukurova) ve Tabal (Nevşehir-Kayseri) bölgeleri ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır.Yeni Asur döneminde, Asur Devleti'nin Anadolu politikası çerçevesinde, başta Ege Göçleri (Deniz Kavimleri Göçü) olmak üzere, bu politikayı oluşturan etkenlere yer verilmiştir.Yeni Asurca tablet veren Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki buluntu merkezlerinin, tablet konuları ve Asur kral yıllıkları göz önünde bulundurularak, bir tarihi coğrafya çalışması gerçekleştirilmiştir.Yeni Asurca belgeler ve özellikle Sultantepe (Huzirina-Şanlıurfa) arşivi göz önünde bulundurularak, Anadolu'nun kültürel evrimi kapsamında, destanlar ve edebi metinler tanıtılmıştır.Mevcut Yeni Asurca metinlerden yola çıkarak Asur Hukuk sisteminin, Anadolu'da ne şekilde kullanıldığına ve Asur sanat perspektifinin Anadolu'da nasıl yorumlandığına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neo-Assyrian cuneiform texts found in Anatolia excavation places, old names, bibliographies and all these knowledge synthesysed presented in a mapwork.Areas of Que and Tabal which were under juristiction of Assyrian state are investigated under the light of Neo-Assyrian king annals are approached.At Neo-Assyrian period, under the frame of Assyrian politics, we explore factors such as Sea Tribes İmmigraton, which were mainframes of this politics.Of excavation places in East & South East Anatolia, where cuneiform texts were found, having in mind, their meanings and Assyrian king annals, a historica-geographical work is held.Considering Neo-Assyrian texts and especially Sultantepe (Huzirina) archive, under the Anatolian culture evolution, epics and literary texts are presented.From Neo-Assyrian texts we have , we tried to inquire how Assyrian law system was processed in Anatolia and how Assyrian art style affected Anatolia.