Savunma sanayii projeleri ve finansal kararlar yönünden incelenmesi
Defense projects and their analysis in financial aspects
- Tez No: 250112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ülkeler milli bütünlüklerini koruyabilmek ve varlıklarını sürdürebilmek amacıyla ulusal savunmalarına yönelik askeri sistem, araç ve teçhizatlara sahip olmaktadır. Türkiye'de bu kapsamda kullanılan savunma sistemleri, yaygın olarak ihale usulü üstlenilen projelerle, götürü bedel üzerinden tedarik edilmektedir. Belirlenen bu götürü fiyatının, işletmelerin faaliyetlerini devam ettirmelerini sağlayacak, yatırımcıların sermaye maliyetlerini karşılayabilecek ve nihayetinde şirket değerini yükseltecek bir seviyede olması beklenmektedir. Diğer taraftan kar beklentisinin sektörel oranların üstünde belirlenmesi, firmalara rekabet dezavantajı teşkil etmekle birlikte, savunma harcamalarının ülke refahına olumsuz etkisine yönelik tartışmalara neden olmakta ve kamu harcamalarının kısıntıya gitmesine veya dış tedarikçilere yönelmesine yol açabilmektedir. Firmaların pazar paylarını koruyabilmeleri ve uzun vadede nakit akışını sağlayabilmeleri amacıyla tekliflerinde kendileri ve müşterileri için uygun olan optimum fiyat aralığını belirlemeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
All countries retain military systems, vehicles and equipment, in order to protect their national security and maintain their existence. In Turkey, defense systems used in this concept are generally procured by tender projects with a lump sum price. This lump sum price is expected to be that it will maintain the companies? activities, meet the investor?s cost of capital and finally improve the value of the firm. On the other hand, setting the profit expectations over the sectoral rates will cause deficiency in competition, arise the arguments regarding the negative impacts of defense expenditures and therefore either reduce the resources or shifts the procurements to the foreign contractors. In order the companies to keep their market shares and maintain cash flow over the long term, they should set an optimum range for the lump sum price.