Türkiye'deki ve Avrupadaki futbol takımlarının web adreslerinin pazarlama açısından içerik analizi
Content analysis of Turkeys and European football teams web pages in terms of marketing
- Tez No: 250118
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnternet dünyasının ve spor pazarının, kesiştiği nokta internet üzerinden spor pazarlamasıdır. Her iki sektöre göre de çok daha yeni bir sektör oluşturmuştur. Sanal ortamda gerçekleştirilen spor pazarlamasında futbol takımlarının özellikle de Türkiye'deki ve Avrupa'daki uygulamaların incelenmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir. Türkiye ve Avrupa'daki futbol takımları ve bu sektördeki büyüklükleri düşünüldüğünde karşılaştırılmaları ve mevcut uygulamaların belirlenmesi gerekmektedir.Bu çalışma kapsamında, Avrupa takımları ile karşılaştırılmalı içerik analizi ile içeriklerinin yeterli olup olmadığının, güçlü ve zayıf yanlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Belirlenen amaç doğrultusunda, spor pazarına ve internet üzerinden pazarlanmasına yönelik mevcut durum incelenmiştir. Hazırlanan içerik analizi soru formu ile futbol takımlarının web sayfaları tutundurma başlığı altında incelenmiştir. Elde edilen verilerle SPSS paket programı kullanılarak analizler yapılmış ve çeşitli bulgular elde edilmiştir.Bulgulara göre; Avrupa takımlarına göre ürün çeşitililiği ve pazarlama karması elemanlarının uygulanması açısından mali büyüklükleri yeterli güçte olan takımların piyasada rekabet güçleri bulunmaktadır. Diğer takımların ise spor pazarlamasının ve internetin nimetlerinden haberdar olmadıkları söylenebilir. Diğer takımların hızla bu gelişmelere adepte olmaları ve kendilerini günün koşullarına uydurarak sektördeki yerlerini almaları gerekmektedir.Ön yeterlilik bakımından Türkiye'deki futbol takımları yeterli olsa bile teknik yeterlilik bakımından bir çoğu geri kalmaktadır. Tüketici ve taraftarlarla iletişim ve etkileşim bakımından çok zayıf durumda olan birçok futbol takımı teknik anlamda da geri kaldığından pazarlama karması elemanları bakımından oldukça yetersiz durumda bulunmaktadırlar.Gelişmelere ayak uydurabilen takımlar sektöre kolayca uyum sağlayabildiklerinden bu çalışma sonucunda ortaya çıkan bulguların faydalı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Both sector, internet and sports, overlaps at sports marketing via internet that is a newer sector compared to both. Sports marketing taking place in the virtual world of football teams especially of Turkey?s and European teams must be observed and improved. Concerning of the economical number the comparison of these two sectors and current use of applications must determined.Within this study, content of the web pages compared with the European team web pages and advantages, disadvantages are aimed to be found and judge whether they are adequate or not.According to aimed target, current condition of sports marketing and sports marketing via internet is observed. Web pages of football teams are investigated with the prepared inquiry with subtitle of promotion. The data obtained analyized with SPSS program and some results achieved.According to results; compared to European teams product variety and marketing applications methods are adequate and economical indicators are enough for competititon within the market. Other teams in the sector that has no such a powerful economy are not aware of the advantages of the sector. These teams must be integrated to marketing applications via internet with a great speed. Just then they can take their positions in the market.Football teams in Turkey are in good condition according to prerequisite results but on the other hand, most of them are far behind at technical efficieny. Most of the teams are lack of communication and interaction with their fans and also they suffer from technical efficieny. So they are in a poor position at 4-P applications.Teams that can adopt to improvements could easily take their place in the sector where this study and its results might be useful.