Football and television broadcasting rights
Futbol ve televizyon yayın hakları
  1. Tez No: 289593
  2. Yazar: TUĞÇE ŞEHNAZ BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Spor, Radio and Television, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde seyir oyunu niteliğinden çıkmış olan futbol yarattığı ekonomik değerlerle daha çok anılmaya başlamıştır. Televizyon yayın haklarından reklama, kulüp yöneticiliğinden, teknik direktörlüğe kadar pek çok öğe karmaşık fakat birbirleriyle doğrudan ya da dolaylı olarak bağlantılı bir biçimde futbolun içinde bulunmaktadır. Böylelikle futbol basit olarak tanımlanan görüntüsünden uzaklaşmış, milyonlarca insanı etkisi altına alan bir fenomen haline gelmiştir. Futbol dünyada ki sosyal, ekonomik ve kültürel değişikliklerden etkilenen kurumlardan biri olarak kabul görmektedir. Bugün 208 üyesiyle Dünya Futbol Federasyonu (FIFA) Birleşmiş Milletler Topluluğuna üye ülke sayısından fazla üyesiyle dünyanın en büyük örgütlerinden biri konumundadır.Forma satışları, yayın gelirleri (havuz),maç gelirleri, transferler-bonservisler, turnuva gelirleri, UEFA ve Şampiyonlar Ligi primleri, marka haklarından doğan isim hakkı gelirleriAvrupa kulüplerinin gelirlerinin % 43'ünü oluştururken, ticari ve sponsorluk gelirlerinin artışı ?uydu yayıncılığının ve ?izle ve öde? kavramının gelişmesiyle artmıştır (Akşar, 2010).Bu gelişmeyle beraber futbol müsabakalarının radyo ve özellikle televizyonda yayınlanmasına ilişkin hakların kime ait olduğu ve nasıl değerlendirileceği, gerek Avrupa'da gerekse ülkemizde yakın geçmişte hem maddi hukuk hem de rekabet hukuku uyuşmazlıklarına yol açmıştır. Ülkemizde de sadece ekonomik düşünceye dayanan merkezi pazarlama sistemi benimsenmiştir (Aker, 2006:2).Bir futbol liginin kalitesi mevcut ligdeki rekabetçi dengenin var olup olmamasına bağlıdır. Türkiye'de rekabetçi bir ligin oluşturulamamasının önündeki en büyük engel yayın haklarından gelen kazançların adil olarak paylaştırılmamasıdır. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından havuz adı altında dağıtılan yayın hakları gelirlerinin ligde yer alan diğer 15 kulüp aleyhine adil olarak paylaştırılmaması üç büyük kulübü bir başka paylaşım şekliyle havuzda tutamayacakları olarak gösterilmektedir. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerinin dışında kalan Anadolu takımlarına (15 takım) verilen pay derin uçurumlar yaratmaktadır. Türkiye'de çoğu kulübün bütçesi 10 milyon doları bile bulmazken bu durum ülkemizin uluslararası arenada hatırı sayılır başarılar elde edememesine neden olmaktadır.Bu çalışmada küreselleşme süreciyle gelişen futbol ve televizyon arasındaki ilişki naklen yayın hakları gelirleri incelenerek değerlendirilmeye çalışılmıştır.Futbolun endüstriyelleşme sürecinde en önemli gelir kalemlerinden biri olan naklen yayın hakları gelirlerinin kulüplere geri dönüşümü detaylı olarak incelenmiştir. Futbolu karlı bir yatırım aracına çevirmek isteyen ulusal ve uluslararası organizasyonlar açıklanmıştır. Bu süreçte değişen taraftar, kulüp yöneticisi ve futbolcu profillerinin oyunun doğasının bozulmasında en az televizyon kadar katkısı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.Türkiye'de özel televizyonculuğun başlamasıyla değer kazanan futbol yayın hakları gelirlerinin ligde var olan 18 kulüp adına rekabeti engelleyecek bir biçimde tasarruf edildiği görülmüştür. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray lehine bozulan denge Anadolu kulübü olarak tabir edilen 15 kulübün diğer üç kulüple rekabet edebilme şansını ortadan kaldırmıştır. Rekabet dengesi bozulmuş olan bir ligde yarışan kulüplerin uluslararası platformda da başarılı olamayacağı nedenleriyle birlikte ve Avrupa'daki örnekleri de incelenerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Football, which lost its quality of being a watching game in our day, has become more recalled by the economical values it created. Many components from the television broadcasting to advertisments, from club management to technique directorship, take part within football, in a tangled but directly or indirectly related way to each other. Thus, football got far away from its simply determined appearance, and became a phenomenon that may take millions of people under its influence. Football is accepted as one of the institutions that are affected by the social, economic and cultural changes in the world. International Federation of Association Football, with its 208 members today, which overruns the number of member states of United Nations Organization, is one of the largest organizations of the world.Uniform sales, broadcasting incomes (pool), match incomes, transfers-testimonials, tournament incomes, UEFA and Champions League premiums, copyright incomes from the brand names make up the 43 % of the European clubs, while merchandise and sponsorship incomes have increased with the development of ?satellite broadcasting? and the concept of ?watch and pay? (Akşar, 2010).Along with this development, the matter of whom do the broadcasting rights of football matches on radio and especially on television and how they will be evaluated, have caused both property law and competition law disputes, in a near past, both in Europe and in our land. In our land, central marketing system, which is based solely on economical growth, was accepted (Aker, 2006:2).The quality of a football league depends on if the competitive balance exists in the mentioned league. The biggest obstacle in front of establishing a competitive league in Turkey is the inability to justly deliver the incomes gained through the broadcasting rights. The shortage in delivering the broadcasting rights incomes, known as the pool, by the Turkish Football Federation (TFF), justly for the other 15 clubs, shows that they may not keep the three big clubs in the pool in another sharing way. The share given to Anatolian teams (15 teams) other than the clubs Beşiktaş, Fenerbahçe, and Galatasaray, creats a deep abyssal. While the budget of many clubs in Turkey would not even reach 10 million dollars, this fact causes that our nation may not achieve prominent successes in the international arena.In this study, the relation between the football and the television that developed in the globalization process was tried to be evaluated, through the examination of live broadcasting rights incomes.The feedback of the live broadcasting rights, which is one of the most important income issues of the football in the industrialization process, was examined in detail. The national and international organizations that try to turn the football into a profitable means of investment were introduced. It wouldn?t be inappropriate to say that the supporters, club management and the footballer profiles have an input, in the deformation of the nature of the game, at least as much as the television.It was observed that the football broadcasting rights incomes, which gained value with the beginning of private television sector in Turkey, was used in a way to prevent the competition for the 18 clubs in the league. The balance shifted for the favor of Beşiktaş, Fenerbahçe, and Galatasaray, removed the competition chance of 15 clubs, known as the Anatolian clubs with the other three. The fact that the clubs running in league, where the competition balance is deformed, may not be successful in the international area, was explained, by means of their rationales and examining the samples from Europe, as well.