Seçilmiş global risk seviyesi göstergeleri ile İMKB endeksleri arasındaki korelasyon ilişkisinin incelenmesi
Studying correlational relationship between selected global risk level indicators and ISE indices
- Tez No: 250132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, küresel risk seviyesi göstergeleri ile temel İMKB endeksleri (İMKB Ulusal-30, İMKB Ulusal-50, İMKB Ulusal-100 ve İMKB Ulusal-Tüm endeksleri) arasında bir korelasyon ilişkisinin olup olmadığını belirlemektir. Risk seviyesi göstergeleri olarak Avrupa piyasalarını ve yatırım yapılabilir seviyenin altındaki borçlanma araçlarının içerdiği risk seviyesini göstermesi açısından Markit iTraxx Europe Crossover 50, ABD piyasasını yansıtması ve doğrudan riski göstermesi açısından ise CBOE VIX seçilmiş, ayrıca ABD piyasalarının global piyasalarda lokomotif vazifesi görerek, hisse senedi piyasalarına yön vermesi nedeniyle DJIA da bir risk göstergesi olarak belirlenmiştir. Genel anlamda 01.01.2007-31.03.2008 dönemine ilişkin bir bütün ve aylık olarak veriler incelendiğinde, DJIA ile İMKB endeksleri arasında pozitif yönlü ve güçlü bir korelasyon ilişkisinin bulunduğu anlaşılmaktadır. Öte yandan sadece aylık olarak bakıldığından ise Markit iTraxx Europe Crossover 50 ve CBOE VIX ile İMKB Endeksleri arasında negatif yönlü ve düşük düzeyde bir korelasyon ilişkisinin bulunduğu, Türkiye'nin kendi siyasi gündeminin çok yoğun ve baskın olduğu bazı aylarda ise bu ilişkinin ortadan kaybolduğu görülmüştür. Markit iTraxx Europe Crossover 50'nin temel İMKB endeksleri ile olan ilişki düzeyinin CBOE VIX'den daha fazla olduğu da görülen bir diğer husustur. Tartışmasız temel İMKB endeksleri ile korelasyon ilişkisi hem bütün olarak hem de aylık bazda en fazla olan ve zaman farkından dolayı öncü gösterge niteliğinde alınabilecek değişken ise DJIA'dir.Anahtar SözcükleriTraxx Europe Crossover 50, CBOE VIX, DJIA
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is any correlational relationship between selected global risk level indicators and ISE indices (ISE National 30, 50, 100 and All Shares). Risk level indicators used in this study are Markit iTraxx Europe Crossover 50, which has ability to show European markets and inherent risks in corporate bonds below investment grade, CBOE VIX, which has ability to reflect sentiments in USA markets and directly involved with risk, and DJIA, which has ability to direct global equity markets. The analysis results have shown that when 01.01.2007-31.03.2008 period totally and monthly viewed, there is positive and very strong directional relationship between DJIA and ISE Indices. As to iTraxx Europe Crossover and VIX, they have negative directional relationship with ISE Indices as expected but this relationship has weak correlation and whenever Turkey?s political situation is high on the agenda, this relationship vanishes. Compared to VIX, iTraxx Europe Crossover is better indicator in terms of ISE Indices levels on monthly basis. Without any doubt, DJIA has strongest relationship with basic ISE Indices among three risk level indicator both on monthly basis and total basis and therefore, DJIA could be viewed as a leading indicator for ISE Indices.Key WordsiTraxx Europe Crossover 50, CBOE VIX, DJIA