İran İslam Cumhuriyetinde kamu yönetimi
Public administration in İslamic Republic of İran
  1. Tez No: 250131
  2. Yazar: TAHEREH AHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu tez'de İran İslam Cumhuriyetinde kamu yönetimi yapısı ve yapılan reform/ıslahat çalışmaları incelenmiştir. Bu amaçla birinci bölümde İran'ın kamu yönetimi yapısı ele alınmıştır. Eski bir uygarlık olan İran'ın idare yapısı da oldukça eski sayılmaktadır. Birinci bölümde öncelikle devrim öncesi ve sonrası kamu yönetimi alanı araştırılarak devrim ile kamu yönetimi alanında meydana gelen köklü değişimler tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca devrime zemin hazırlayan faktörler de bu bölümde ele alınmıştır. Bu bölüm İran İslam Cumhuriyeti kamu yönetimi konusunda tarihi süreç içerisinde genel bilgi vermektedir.İkinci bölüm yine tarihi bir süreç içerisinde İran İslam Cumhuriyetinde yapılan reformları/ıslahatı ele alınmıştır. Bu reformların/ıslahatın şekli ve amacı zaman içerisinde değişimler göstermiştir. devrim öncesi yapılan reformlar/ıslahat daha çok modernleşme ve bir anlamda Batılılaşma amacıyla yapılmıştır. devrimden sonra yaklaşık on yıllık bir süreyle yapılan reformlar/ıslahat İslamileşme reformlarıdır. 1990'lı yıllarda yapılan reformlar/ıslahat bir anlamda savaş sonrası ekonomik ve siyasal alanda yeniden yapılanma reformlarıdır. Ancak 2000'lı yıllardan itibaren yapılan reformlar bir anlamda küreselleşmeye paralel ve neoliberal reformlarıdır ve gün geçtikçe daha çok ağırlık kazanmaktadır. Bu reformlarla yapılmak istenilen geleneksel ve dini değerleri bir kenara itmeden özellikle ekonomi alanında dünya ile entegrasyon sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the structure and reform researches of Public Administration in İslamic Republic of İran. To do this, in the first section the structure of the Public Administration in İran will be discussed. İran having an entient civizilation, also really had an old administrative structure. İn the first section beside studing the Public Administration before and after İran Revoulution, the deep changes/reforms which come to existance after Revolution will be explained. Moreover, the factors which made conditions ready for the Revolution to take place will be studied. On the whole in this section the general information about Public Administration as a historical process in İran will be presented.The second part of this thesis discusses the reforms in İran as a historical process. İn fact the shape and target of this reforms has been changing during the time. The aim of changes before revolution was concentrated on modernization or development, in the other words Westernization. On the other hand the reforms which have been done during ten first years after revolution aimed at being İslamic/İslamization. The reforms during 1990?s, in fact were efforts to rebuilt economic and politic condition after war. Since 2000, reforms in Public Administration in İran are considered to be parallel to the process of globalization and neoliberal policies and this is getting more and more powerful in İran.Authorities in İran, while protecting the traditions and religious values, are trying to do these reforms with the aim of beeing integrated with the world.