Türkiye'de kırsal alan yönetimi
Administration of rural area in Turkey
- Tez No: 250134
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu tez çalışması ile Türkiye'de kırsal alan yönetiminin ve kırsal kalkınma politikasının gelişim seyri ele alınmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de, özellikle 2000'li yıllar sonrası, kırsal alan yönetiminde ve kırsal kalkınma politikasında yaşanan değişimi ve değişimin kaynağını ortaya koymaktır. Bu amacı gerçekleştirebilmek için, Avrupa Birliği (AB) kırsal kalkınma politikasının yasal/yönetsel düzenlemeleri ile Türkiye'deki yasal/yönetsel düzenlemeler karşılaştırılmıştır. Kırsal kalkınma politikasında yaşanan değişim, uygulanan politikalar sınıflandırıldığında görülmektedir. Bu bağlamda, Cumhuriyetin kuruluş yıllarında kırsal alana tarım sektörü aracılığıyla sektörel bir yaklaşımın söz konusu olduğu, fakat 1960'lı yıllardan itibaren kırsal kalkınmanın alansal bir yaklaşımla gerçekleştirilmesine yönelik yöntemler uygulandığı söylenebilir. Bu yöntemler, toplum kalkınması, köykent, merkezköy ve bütünleşik kırsal kalkınma projeleridir. 1980'li yıllar, devletin bir yandan kırsal alanın hâlâ en önemli geçim kaynağı olan tarım sektöründen çekilmesi ile kırsal kalkınmanın gündemden düştüğü yıllar olmuştur. 2001 yılı ise AB'ye uyumun bir gereği olarak, kırsal kalkınma konusunun tekrar gündeme geldiği tarih olması bakımından önem taşımaktadır. Bu tarihten itibaren, AB kırsal kalkınma politikasının politika transferi yoluyla Türkiye'de belirleyici hale geldiği görülmektedir. Böylelikle 1960'lı yıllarda uygulanan politikadan farklı bir kırsal kalkınma politikası geliştirilmektedir. Bu yeni politika ve bu doğrultuda oluşturulan yeni yönetsel yapının unsurları, Türkiye'de kırsal alan yönetiminin, ?kırsal alan yönetişimine? dönüştüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The development direction of rural area administration and rural development policy of Turkey is considered with this thesis study. This study?s objective is expose the change and source of change in the administration of rural area and rural development policy, particularly after 2000, in Turkey. For to realize of this objective, arrangements of legal/administrative of European Union?s (EU) rural development policy and arrangements of legal/administrative of Turkey are compared. In Turkey, the change of rural development policy is seen when policies are classified. In this context, it is observed that there is a sector based approach for rural area via agriculture sector in the foundation years of Republic however by the beginning of 1960s methods implemented for the realization of rural development with area oriented approach. These methods are the projects of community development, urban village, central village and integrated rural development. 1980s were the years that rural development loose popularity with the withdrawal of state from agricultural sector which is still an important means of existence. The year 2001 is an important date when the issue of rural development came to fore as a requirement of adaptation to EU. By this date, it is observed that European Union?s rural development policy became determinant in Turkey by policy transfer. In this way; a different rural development policy has been developed as significantly different from the policies implemented in 1960s. This new policy and the components of new administrative structure constituted in this direction points out that the rural area administration in Turkey is converted to ?rural area governance?.