Akdeniz ülkeleri ve Türkiye'ye yönelik Avrupa Birliği mali yardımlarının analizi
The analysis of European Union financial assistance to mediterranean countries and Turkey
  1. Tez No: 250149
  2. Yazar: ERKAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN BİLİCİ, PROF. DR. BELGİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Economics, Law, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasında, Avrupa Birliği'nin Türkiye ve Akdeniz Ülkelerine tahsis ettiği mali yardımlar değerlendirilmek suretiyle; Türkiye ve Akdeniz Havzası içerisinde yer alan Cezayir, Fas, Tunus, Mısır, İsrail, Ürdün, Filistin, Suriye, Lübnan'a yönelik AB mali yardım taahhütleri ve ödemeleri incelenmektedir. Söz konusu ülkelerin Avrupa Birliği'nden mali yardım alma gerekçeleri, mali yardımların tahsisinde kullanılan programlar ve özellikle yardımların finansmanında kullanıldığı proje ve programların ayrıntılı olarak değerlendirilmesi yapılmaktadır.Çalışma 3 bölümden oluşmaktadır.İlk bölümde Avrupa Birliği ve Akdeniz Ülkeleri mali işbirliğine dair genel bilgi verilmekte, siyasi, mali ve ticari işbirliği sürecinde en önemli dönüm noktası olan Barselona Süreci hakkında ayrıntılı inceleme yapılmaktadır.İkinci bölümde Akdeniz Ülkelerinin temel ekonomik göstergeleri, AB ile ticari, siyasi, ekonomik ilişkileri ve bu ülkelerin AB'den aldıkları mali yardımların miktarları ile finansmanında kullanıldığı plan ve projelerin ayrıntıları açıklanmaktadır.Üçüncü bölümde 1963 tarihli Türkiye- AET Ortaklık Anlaşması'ndan 2013 yılına kadar Türkiye'ye yönelik AB mali yardımlar, finansmanında kullanılan plan ve projelerin ayrıntıları ile birlikte incelenmiştir.Değerlendirme ve Sonuç kısmında ise; Türkiye ve Akdeniz Ülkelerine yönelik mali yardımların karşılaştırılması yapılmış olup, Türkiye'ye ve Akdeniz Ülkelerine yönelik mali yardımların genel bir değerlendirilmesi ve Türkiye'nin proje yönetim metodolojisine sahip programlar ile AB ile mali ilişkilerini düzenlemesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, financial assistance provided by the European Union to the Mediterranean Countries and Turkey is analysed, also made an evaluation of EU asistance to Turkey and Mediterranean Countries; Algeria, Morocco, Tunisia, Egypt, Israel, Jordan, Palestine, Syrian Lebanon. There is a detailed information about EU?s financial commitments and payments to the countries above mentioned, and the programmes to channel the financial assistance, as well as the projects in which the payments used to finance.This thesis comprises of three chapters.In the first chapter, information about the financial cooperation between EU and Mediterranean Countries is given generally, afterwards Barcelona Process which is a critical path in politics, finance and trade in the cooperation is examined particularly.In the second chapter, the main economic indicators of Mediterranean Countries and the relations with EU upon trade, economy and politics is explained, also EU?s financial assistance of which to finance the plans and programmes to these countries are fully assessed.In the third chapter, there is a detailed evaluation of EU?s financial assistance to Turkey and financed plans and programmes from the Ankara Agreement-1963 to 2013.Finally in the `Evaluation an Conclusion? part; a comparative assesment is made on the financial assistance provided to Mediterranean Countries and Turkey. Also a general evaluation about financial assistance is made and it is emphasized in Turkey?s financial cooperation with EU should be based on project management methodology.