Türkiye'de kamuda danışmanlık sistemi: TBMM'de danışmanlık işleyişi
The consultancy system in public administration in Turkey: The function of consultant in The Grand National Assembly of Turkey
- Tez No: 250160
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ DOĞANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez çalışması İkinci Dünya Savaşı sonrasında profesyonelleşen siyasette siyasal danışmanları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekili danışmanları örneği üzerinden incelemektedir. Siyasal danışmanlar dünyada ve Türkiye'de siyasetin üretimi ve sunumunda görev almalarına göre Kampanya Danışmanları, Medya Profesyonelleri, Kamuoyu Araştırmacıları, Kamu Yönetiminde Danışmanlar ve Milletvekili Danışmanları şeklinde ayrıştırılarak ele alınmıştır. Profesyonellerle yapılabilir bir etkinliğe dönüşen siyasette, bu profesyonellerin konumları ve görevleri tanımlanarak yaptıkları işin niteliği, bu işi sürdürürken siyasete yükledikleri anlamlar ve danışma etkinliklerini nasıl sürdürdüklerini değerlendirmeye çalışılmaktadır.Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm iki ana başlığa ayrılmıştır. Bu bölümde öncelikle siyasetin dönüşümü ve danışmanlığın kurumsallaşması süreci ele alınacaktır. Bu kapsamda profesyoneller olarak siyasal danışmanlar, kamu yönetiminde siyasal danışmanlık ve milletvekili danışmanlığı irdelenecektir. İkinci ana başlıkta ise Türkiye'de danışmanlık kurumu ve kamu yönetiminde danışmanlığın gelişimi ele alınacaktır.Üçüncü bölüm ise Türkiye'de milletvekili danışmanlığının işleyişine odaklanmaktadır. TBMM'de danışman olarak çalışan 45 kişi ve bunların birlikte çalıştığı milletvekilleriyle görüşmeler yapılmıştır. Milletvekilleri ile yapılan görüşmelerde danışmana duyduğu gereksim sorgulanmış, milletvekilinin danışman tanımlamaları, ön görülen siyasal yetki kullanımlarında danışmanın oynadığı roller irdelenmiştir. Danışmanlarla yapılan görüşmelerde ise meslek tanımları ortaya konulmak istenmiş, meslek bilinçlerini ifade eden kavrayışları sorgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Politics have became professional after the World War II. With this transformation political consultant's importance increased in politics. This thesis studied political consultants in the sample of the consultants working with the member of the Parliaments in The Grand National Assembly of Turkey. Political consultants according to serving production and presentation of politics in the World and Turkey are handled as Campaign Consultants, Media Professionals, Public Opinion Researchers, Consultants in Public Administration and Consultants of The Member of Parliament.In politics that transformed to a practicable activity with professionals after professionalized, it has been tried to be commented by defining these professionals? positions and tasks, characteristic of their job, the meanings that their attributed to politics while doing this job and how they maintain their consultation activity.This thesis is composed of two parts. In first part, the transformation of politics and the process of institutionalizing of consultancy is studied. In this comprehension professionals handled as Political Consultants, Political Consultants in Public Administration and Consultants of The Member of Parliament. In the second part, institution of consultancy in Turkey and consultants in public administration are studied.The third part focuses on the consultants of the Member of Parliament in Turkey. The interviews are made with 45 parliamentarians and their consultants. In these interviews, the parliamentarians? and their consultants? conception of ?consultancy? interrogated.