Reklamlarda doğallık imgesi: National Geographic Türkiye Dergisi'nde yer alan reklamlar
The image of the nature in advertisements: The advertisements in The National Geographic Turkey magazine
  1. Tez No: 250161
  2. Yazar: BEYZA TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu tez çalışmasının konusu, reklamlarda doğallık imgesinin bir üst-gerçeklik olarak kullanımıdır.Reklamlar hem ürünler hem de ürünlerin toplumsal yapıdaki yerleri konusunda bilgi edinilebilecek önemli kaynaklardan biri olmasından dolayı, içinde yer aldığı ekonomik ve toplumsal düzende ortaya çıkan değişikliklere uyum sağlayarak ve bu değişikliklerin bir parçası haline gelerek varlığını korumuştur. Reklam varlığını devam ettirirken gücünü tüketimden almıştır. Büyük Sanayi Devrimi'yle birlikte reklamın ve tüketimin birbirlerinden güç alan ilişkisi başlamıştır.Çalışmanın birinci bölümünde, Büyük Sanayi Devrimi'nde yaşanan üretim artışı sonucunda ortaya çıkan Tüketim Devrimi'nin tüketim toplumunun doğuşuna kaynaklık etmesi, reklamın öneminin artmaya başlaması, insanların doğaya bakış açısında ve insan-doğa ilişkisinde görülen değişimlerden hareket edilmiştir. Reklamın rolünde ve tüketiciye hitap formatında ortaya çıkan değişiklikler dönemler itibariyle ele alınmıştır. Reklam formatlarına ilişkin bu dönemlerde, öncelikle dönem içerisinde meydana gelen ekonomi ve pazarlama yönlü gelişmeler hakkında kısaca bilgi verildikten sonra, bu gelişmelerin reklama etkisi sonucunda ortaya çıkan reklam formatı ve dönem reklamlarında doğa ve doğallık imgesinin nasıl yer aldığı açıklanmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde, analiz sonuçları sunulmuştur. Bu bölümde, doğa ile ilişkilendirilen ürün türlerinin belirlenmesi, ürünle doğa arasındaki ilişkiyi kurmanın biçimsel özelliklerinin ortaya konulmasının yanı sıra, ürünle doğa arasında kurulan ilişkinin ? doğaya üstün gelme, doğaya hükmetme, doğaya benzerlik, doğayı iyileştirme, doğayı izleme, doğayı keşfetme, doğanın yerine geçme, doğayı ele geçirme, doğanın dekorlaştırılması (fon olarak kullanımı) ? türlerinden hangisinin olduğu ortaya konulmuş ve bu ilişkiler içinde doğanın bir üst-gerçeklik olarak nasıl kurulduğu örneklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the use of the image of the nature and how it is established as a hyper-reality in the advertisements.Advertisement is an important source that gives information not only about the product?s qualities but also the position of the products in the social structure. For this reason, it has been transformed according to the changes in the economic and social area. Starting with the Great Industrial Revolution, a strong relationship and an interaction between advertisement and consumption are occurred.In the first part of this thesis, the increase of the production during the Great Industrial Revolution, Consumer Revolution, the birth of the consumer society, and the changes in the relationship between human being and the nature are examined. In addition to these subjects, the change in the formats and the roles of the advertisement are discussed and the use of the image of the nature in advertisements is related to these formats.In the second part of the study the results of the analysis are presented. In this part, the products which are associated with nature, the formal characteristics of the relationship between product and nature, the type of the product and nature relationship are determined and how the image of the nature was established as a hyper-reality in advertisements are revealed.