Oyun teorisi ve kamuyu aydınlatmada bir denge modeli
Game theory and an equilibrium model in public disclosure
  1. Tez No: 250159
  2. Yazar: HAKAN KARABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Üç bölümden oluşan bu çalışma ile oyun teorisi kullanılarak bir kamuyu aydınlatma denge modelinin kurulması amaçlanmıştır. Birinci bölümde oyun teorisinin temel konularına, denge kavramlarına ve çözüm tekniklerine yer verilmiştir. İkinci bölümde kamuyu aydınlatmanın (veya aydınlatmamanın) altında yatan teorik nedenler açıklanmış ve kamuyu aydınlatma modellerine ilişkin literatürde yer alan çalışmalara odaklanılmıştır. Son bölümde ise oyun teorisi kullanılarak piyasaya giriş sinyal oyunu adı verilen bir kamuyu aydınlatma denge modeli kurulmuştur. Bu modelde gönüllü kamuyu aydınlatma çerçevesinde açıklanan geleceğe yönelik bilgiler hakim firmadan rakip firmaya iletilen bir sinyal olarak ele alınmıştır.Kamuyu aydınlatma denge modelinin kurulması için literatürdeki yaklaşımla tamamen uyumlu olarak kuramsal bir piyasa kullanılmıştır. Piyasaya giriş sinyal oyunu modelinin analizi sonucunda firmaların karşılıklı optimal stratejilerinin bileşimini ifade eden denge noktaları elde edilmiştir. Bu dengeler inanışlar olarak adlandırılan olasılık değerleri altında hakim firmanın kamuyu aydınlatma stratejisini ve rakip firmanın piyasaya giriş stratejisini içermektedir.Piyasaya giriş sinyal oyunu modeline sermaye piyasası dahil edilerek kamuyu aydınlatmanın dengeler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bulunan dengelerin makul olup olmadıkları neologism proofness kriteri ile test edilmiş ve denge sonuçlarını doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen faktörler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis with its three chapters is to construct a public disclosure equilibrium model by using game theory. In the first chapter, fundamentals, equilibrium concepts and solution techniques of game theory are clarified. In the second chapter, theoretic reasons underlying the public disclosure (or non disclosure) practices are explained and relevant literature on disclosure equilibrium models are discussed. In the last chapter, a public disclosure equilibrium model called market entry signaling game is constructed. In the model, forward looking information disseminated in the context of voluntary disclosure is considered as a signal sent to potantial entrant by the incumbent firm.In order to construct the public disclosure model, a hypothetical market is used completely in line with the approach in relevant literature. As result of analyzing the market entry signaling game, equilibrium outcomes indicating the combination of mutually optimal strategies are determined. These equilibrium outcomes depending on the probability values called beliefs include the public disclosure strategies of the incumbent firm and market entry strategies of the potantial entrant.The influence of public disclosure on equilibrium outcomes are analyzed in the existence of a capital market. The reliability and robustness of equilibrium outcomes are tested by neologism proofness criteria. The factors directly or indirectly affecting the equilibrium outcomes are specified.