Türkiye'de internet ortamında toplumsal cinsiyetin kuruluşu: Bloglar
Construction of gender on the internet in Turkey: Blogs
- Tez No: 250164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BAŞARAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bloglar ve toplumal cinsiyet arasındaki bağlantı, pek çok araştırmanın konusu olmuştur. Söz konusu araştırmalarda, kadınların“duygusal”, erkeklerin ise“rasyonel”olduğunu adeta ispatlayan pek çok veriye yer verilmektedir. Bugüne kadar yapılan çalışmaların kadın ve erkekler arasındaki benzerliklerden ziyade farklılıklar üzerinde durması, kalıp yargıların sadece sanal dünyada değil, akademik dünyada da üretildiğini göstermektedir. Bu çalışma ise, kadın ve erkek blog yazarları arasındaki farkların yanı sıra benzerlikleri de ortaya çıkarmaktadır. Çalışmanın amaçları, internet ve yeni iletişim teknolojilerinin özgürleştirici potansiyelini toplumsal cinsiyet ve bloglar bağlamında sorgulamak ve Türkiye'de bloglarla ilgili yeterince çalışma olmadığı göz önünde bulundurulduğunda, bu alanı betimlemektir.Çalışma sonunda, Türkiye'deki kadın ve erkek blogları arasında önceki çalışmalarda belirtlidiği kadar büyük farklara rastlanmamakla beraber kadın ve erkeklerin internet ortamında gerçek hayatlarındaki gibi davrandıkları gözlemlenmiştir. Dolayısıyla, bireyler toplumsal cinsiyetle bağlantılı davranış ve tutumları bloglarında göstermekte ve kendilerine öğretilen kadınlık ve erkeklik kalıplarını yeniden üretmektedirler. Bu durumda, yeni iletişim teknolojilerinin özgürleştirici potansiyelinin tekrar sorgulanması gerektiği açığa çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relation between blogs and gender has been the subject of many studies. Such studies introduce a considerable number of data that simply proves that women are“sentimental”whereas men are“rational”. The fact that these studies underline the differences - rather than similarities - between men and women indicates that gender stereotypes are produced not only in the virtual sphere but on academic ground as well. However, this study highlights both the differences and the similarities between male and female bloggers. The purpose of this study is to question the liberalizing potential of internet and new communication technologies and define the area considering that there is only a small number of studies on blogs and gender in Turkey.At the end of the study, it was observed that the differences between male and female bloggers in Turkey are not as huge as they were presented in former studies and that the virtual world is actually a reflection of women's and men's real-life behaviors. In other words, individuals display the gender-related behavior and attitude in their blogs and re-construct the male and female stereotypes imposed by the society. In this respect, we believe that the liberalizing potential of new communication technologies should be re-considered.