Avrupa Sosyal Fonu ve Türkiye'nin yararlanma durumu
The European Social Fund and the case of Turkey as a beneficiary
  1. Tez No: 250165
  2. Yazar: ZEYNEP YALGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN CEYLAN ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
1957 yılında oluşturulan Avrupa Sosyal Fonu (ASF) bugün üye ülkeler arasında egemenlik yetkisinin hala üye ülkelere ait olduğu istihdam politikalarının koordinasyonunu gerçekleştiren Avrupa İstihdam Stratejisi'nin (AİS) temel finansman aracıdır. Dört Yapısal Fon'dan biri olan ASF ESF, işsizlikle mücadele etmeye, aktif işgücü piyasası politikalarını oluşturmaya, yeni istihdam şekilleri yaratmaya, girişimciliği teşvik etmeye ve işgücü piyasası koşullarını iyileştirmeye yönelik faaliyetleri desteklemekte ve yüksek oranda istihdamı, kadın-erkek arasında eşitliği, sürdürülebilir kalkınmayı ve üye ülkeler arasında ekonomik ve sosyal uyumu hedeflemektedir. Türkiye'nin AİS'ye uyum çalışmaları kapsamında İstihdam Durum Raporu tamamlanmış olup Ortak Değerlendirme Belgesi'ne ilişkin çalışmalar devam etmektedir. Aynı zamanda ASF'nin kullanımına yönelik hazırlık çalışmaları Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı'nın (IPA) istihdam, eğitim ve öğretim ve sosyal içerme alanlarına yönelik faaliyetleri destekleyen İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Bileşeni uygulamaları kapsamında sürdürülmektedir. Çalışmada ASF'nin gelişim süreci, örnek üye ülkelerin kullanım alanları ve Türkiye işgücü piyasaları ekseninde Türkiye'nin ASF'den yararlanma durumu incelenerek Türkiye için bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The European Social Fund (ESF) created in 1957 is the main financial tool of the European Employment Strategy (EES) which is a process for co-ordinating the employment policies of EU governments as the Member States have the primary responsibility of employment policies. ESF, one of the EU?s four Structural Funds, supports measures to prevent and combat unemployment, to promote active labour market policies and training, to generate new sources of employment, to encourage self-employment and to improve the labour market functions and aims to achieve a high level of employment, equality between men and women, sustainable development and economic and social cohesion in Member States. Under the harmonization process of Turkey in EES the preparation process of the Joint Assesment Paper (JAP) is going on with the formulation of Employment Backround Report. Preparations for the ESF are going on through the implementation of the component on Human Resources Development Component of Instrument for Pre-Accession Assistance (IPA) which aims to support activities in the areas of employment, education and training and social inclusion in Turkey. The study focuses on the development of ESF, best practises from member states and the case of Turkey as a beneficiary under the Turkish labour market conditions.